Τζορτζ Κρίστι: Ο ομογενής ήταν για δεκαετίες αρχηγός λέσχης των Hells Angels

«Εκαψαν» την Πισπιρίγκου με τις καταθέσεις τους οι τρεις νοσηλεύτριες του νοσοκομείου...

Αλμπέρτο Εσκενάζη: Ζεν πρεμιέ στο πλευρό του Κόκκαλη!

Ο 72χρονος ηθοποιός Αλμπέρτο Εσκενάζη είναι υποψήφιος ευρωβουλευτής με...

Θαυμασμός για τις «ερυθρόλευκες» πρωταθλήτριες!

Την απόλυτη ανατροπή έκαναν οι παίκτριες του Ολυμπιακού.

Την απόλυτη ανατροπή έκαναν οι παίκτριες του Ολυμπιακού και κατάφεραν να πανηγυρίσουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος βόλεϊ μέσα στην έδρα της ΑΕΚ. Επρόκειτο για τεράστια ανατροπή, δεδομένου ότι οι «κιτρινόμαυρες» είχαν προηγηθεί 2-0 στη σειρά των τελικών, αλλά οι «ερυθρόλευκες» «έσπασαν» δύο φορές την έδρα τους και στέφθηκαν δικαίως πρωταθλήτριες! Χθες λοιπόν επικράτησαν 3-1 σετ και κάνοντας επική ανατροπή πήραν το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία τους!

Ηταν πάντως ένας αγώνας αντάξιος της δυναμικής και του επιπέδου των δύο ομάδων: πολύ καλό βόλεϊ, με ρυθμό, νεύρο, πείσμα, διακυμάνσεις στο σκορ και πάνω απ’ όλα μεγάλο πάθος! Το πρώτο σετ ανήκε στις «ερυθρόλευκες» (21-25), οι οποίες έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με +8 (17-9). Στο δεύτερο, παρ’ ότι οι φιλοξενούμενες μπήκαν ξανά πιο δυνατά, η ΑΕΚ κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και με αντεπίθεση μετά 10-9 «καθάρισε» σχετικά εύκολα. Εφτασε να προηγείται 18-14, με το σετ να κλείνει στο 25-20.

Το τρίτο σετ ήταν και το «κλειδί» της αναμέτρησης. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν 15-10, αλλά Μποροβίντσεκ, Παπαφωτίου και Τζανακάκη επανέφεραν την ΑΕΚ και έφτασαν στο 20-20. Στο 24-23 υπέρ των γηπεδούχων όμως δύο μπλοκ της Τένεβα και της Γιακουμή έδωσαν το σετ στον Ολυμπιακό (25-27) για το 1-2. Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ δεν αποδείχθηκε ικανή να διαχειριστεί ψυχολογικά το ματς και οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν σχετικά εύκολα στο 20-25 και στην κατάκτηση της νίκης. Γιακουμή, Χριστοδούλου και Κοσμά ήταν οι πρωταγωνίστριες του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση.