Εκαναν αμφότεροι «μπαμ»! Διαζύγιο κοινή συναινέσει θα είναι αυτό...

Την έπνιξε στη λίμνη…

Ο ΠΑΣ πανάξια νίκη εις βάρος της Ενωσης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΑΕΚ 2-0

Εμπλεξε αρκετά η ΑΕΚ μετά την ήττα της χθες στα Γιάννενα, την ώρα που ο ΠΑΣ ελπίζει βάσιμα πλέον για συμμετοχή του στα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι της Ενωσης και δικαίως πήραν το τρίποντο. Πάτησαν το γκάζι κυρίως στο πρώτο μέρος και μέσα σε τέσσερα λεπτά «καθάρισαν» πετυχαίνοντας δύο τέρματα. Στο 35′ σε αναταραχή που δημιουργήθηκε στην περιοχή της ΑΕΚ ο Κοροβέσης από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 (η αδυναμία των «κιτρινόμαυρων» αμυντικών να διώξουν πληρώθηκε…), ενώ στο 39′ ο σκόρερ έγινε δημιουργός. Εβγαλε εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας για τον Γεωργίου, εκείνος βρέθηκε απέναντι στον Κωνσταντόπουλο, τον πλάσαρε υποδειγματικά και έβαλε γερές βάσεις για την επικράτηση της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλες καλές στιγμές στο πρώτο μέρος (τόσο πριν όσο και μετά τα γκολ τους), ενώ στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, με τον ΠΑΣ να παραχωρεί μέτρα στους παίκτες της ΑΕΚ, αλλά εκείνοι να μην καταφέρνουν να τα μετουσιώσουν σε ευκαιρίες και γκολ. Αντίθετα, στο 79′ ο Ντε Βινσέντι είχε δοκάρι για τους γηπεδούχους. Το 2-0 παρέμεινε κι έτσι οι Γιαννιώτες βρίσκονται στην 5η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη και τα πλέι οφ, ενώ η ΑΕΚ με 30 βαθμούς θέλει σίγουρα νίκη εντός με τον Πανθρακικό στο επόμενο ματς και με δύο γκολ διαφορά (είχε χάσει στη Θράκη 1-0), έτσι ώστε να σωθεί ακόμη και αν χάσει στο Περιστέρι την τελευταία αγωνιστική από τον Ατρόμητο.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Φεγκρούς, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος, Πάντος, Τσουκαλάς, Λίλα, Κοροβέσης (93′ Γιάκος), Ντε Βινσέντι, Γεωργίου (80′ Βίλα), Ίλιτς (89′ Ντάσιος).
ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος (75′ Αραμπατζής), Τσουμάγκας (46′ Βλάχος), Τσούπρος, Κουτρουμπής, Τσουκαλάς, Μητρόπουλος, Φέτσης (46’Φουρτάδο), Ρίκκα, Γκερέιρο, Καραλής, Πετρόπουλος.