Τζορτζ Κρίστι: Ο ομογενής ήταν για δεκαετίες αρχηγός λέσχης των Hells Angels

«Εκαψαν» την Πισπιρίγκου με τις καταθέσεις τους οι τρεις νοσηλεύτριες του νοσοκομείου...

«Φωτιά» για τη Ρούλα Πισπιρίγκου ήταν οι καταθέσεις που...

Αλμπέρτο Εσκενάζη: Ζεν πρεμιέ στο πλευρό του Κόκκαλη!

Ο 72χρονος ηθοποιός Αλμπέρτο Εσκενάζη είναι υποψήφιος ευρωβουλευτής με...

ΜΠΡΑΒΟ, ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΙ • Και χάλκινο αέρα στα πανιά τους!

Ο Παναγιώτης Μάντης και ο Παύλος Καγιαλής κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στα 470 της ιστιοπλοΐας στο Ρίο

Επιμέλεια
Γιώργος Αδαμόπουλος

Η αλλαγή του χρώματος μεταλλίου που κατέκτησαν οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής δεν άλλαξε και τη χαρά τους. Το ελληνικό πλήρωμα στα 470 της ιστιοπλοΐας φόρεσε τελικά το χάλκινο, αφού, αν και ξεκίνησε τη χθεσινή ιστιοδρομία μεταλλίου από τη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης, τερμάτισε στη δέκατη θέση και είδε τους τρίτους Αυστραλούς Μπέλτσερ / Ράιαν να τους προσπερνούν στην τελευταία στροφή – και με την ένατη θέση να κερδίζουν εκείνοι το ασημένιο.

Την πρώτη θέση διατήρησαν οι Κροάτες Φαντέλα / Μάρενιτς… Αυτό, πάντως, ήταν το όγδοο μετάλλιο της Ελλάδας στην ιστιοπλοΐα (τρία χρυσά, δύο ασημένια, τρία χάλκινα), το δεύτερο στα 470 μετά τις Σοφία Μπεκατώρου / Αιμιλία Τσουλφά από το 2004 και το πρώτο μετά το 2008 και τις Μπεκατώρου / Κραβαριώτη / Παπαδοπούλου στο Yngling. Αμέσως μετά τον τερματισμό, ο Παναγιώτης Μάντης τόνισε: «Είμαστε αγαπημένοι και πάμε τη βάρκα μας μπροστά. Στόχος μας ήταν εξαρχής το μετάλλιο, διότι είχαμε αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς, αλλά έχουμε ακόμη δίψα και θέλουμε περισσότερα στο μέλλον».

Ο Παύλος Καγιαλής, μιλώντας για το πέμπτο μετάλλιο της χώρας (μετά τα δύο της Κορακάκη στη σκοποβολή και την άνοδο στο βάθρο των Πετρούνια στην ενόργανη γυμναστική και Γιαννιώτη στη μαραθώνια κολύμβηση), επεσήμανε: «Παλέψαμε γι’ αυτό οκτώ χρόνια. Το 2012, όταν χάσαμε την πρόκριση στο Λονδίνο, σκεφτήκαμε να τα παρατήσουμε, όμως πεισμώσαμε. Αυτή είναι μία καλή στιγμή, όμως στον αθλητισμό οι κακές στιγμές είναι περισσότερες από τις καλές»…

04.06 espr.weekend 260x160 630x388 630x388