Η… γκαλερί των σταυρών του Αγίου Όρους

Το φωτογραφικό έργο του αείμνηστου Γιώργου Πούπη και η...

Το… Αγρίνιο δεν είναι Γερμανία!

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΠΑΟΚ 2-0

Του ήρθε ο ουρανός σφοντύλι. Ανώμαλα προσγειώθηκε ο ΠΑΟΚ στο Αγρίνιο τρεις μέρες πριν από τη ρεβάνς με τη Σάλκε. Γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0 από τον Παναιτωλικό σε άδειες εξέδρες, με κάτω τα χέρια σχεδόν, αναγκάζοντας τον Χουμπ Στέφενς να πει μετά το τέλος του αγώνα: «Μόνο εγώ σκεφτόμουν τον Παναιτωλικό». Και δεν είχε άδικο…

Το πρώτο γκολ των γηπεδούχων (κέρδισαν πρώτη φορά στην ιστορία τους τον ΠΑΟΚ) ήρθε στο 27’, όταν ο Μπόγιοβιτς δέχτηκε την πάσα από τον Ιωάννου και με αριστερό πλασέ νίκησε τον Χακόμπο. Με την εκπνοή του α’ ημιχρόνου ο Θεοδωρόπουλος έβγαλε «γλυκιά» σέντρα και ο (μετρ τη κεφαλιάς) Μελισσάς έκανε το 2-0.

Στην επανάληψη η είσοδος των Σαλπιγγίδη και Αθανασιάδη έφερε παροδική πίεση για δέκα λεπτά. Οσο περνούσε ο χρόνος ο Παναιτωλικός αποκτούσε καλύτερη ψυχολογία και στο τέλος έμεινε με το παράπονο ότι δεν πέτυχε τρίτο γκολ, καθώς στο 87’ κέρδισε πέναλτι με τον Ιωάννου (ανατράπηκε από τον Κίτσιου), αλλά ο Καμαρά σημάδεψε το δοκάρι. «Κερδίσαμε την καλύτερη ομάδα της Ελλάδας» δήλωσε ο πρώην ΠΑΟΚτζής Μάκης Χάβος.

Εν όψει της ρεβάνς της Τρίτης, το μεγάλο «αγκάθι» για τον Στέφενς είναι πάντως ο Λαζάρ, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι στη διάρκεια της προθέρμανσης (τον αντικατέστησε ο Τζιόλης) και η συμμετοχή του είναι αμφίβολη.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Χάβος): Μπρακάλι, Κούσας, Καμαρά (90′ Μύγας), Μελισσάς, Θεοδωρίδης (72′ Γοδόι), Σίλβα Tζούνιορ, Γκάλο, Μπακάκης, Ιωάννου, Μπόγιοβιτς (78′ Παπουτσογιαννόπουλος), Μπελόν.

ΠΑΟΚ (Στέφενς): Χακόμπο, Σκόνδρας, Λούκας, Στοχ, Λόπεθ, Βίτορ, Τζιόλης (68′ Γεωργιάδης), Κάτσε, Νέτσιντ (46′ Αθανασιάδης), Κίτσιου, Ολίσε (46′ Σαλπιγγίδης).

{{-PCOUNT-}}12{{-PCOUNT-}}

Vips με γιοτ και σούβλες σε Σπέτσες και Μύκονο

Τις παλιές, ένδοξες εποχές του θυμίζει από το βράδυ...

Κώστας Σκαφίδας: Η φιλία με Καζαντζίδη, ο Περπινιάδης και η χρυσές πίστες

Επειτα από 68 ολόκληρα χρόνια στο τραγούδι, κατεβάζει ρολά....

Οσα θαυμαστά συμβαίνουν στο δωμάτιο του Δημήτρη Κόκοτα στο «Γεννηματάς»

Αχτίδες «αναστάσιμου φωτός» έχουν αρχίσει να πλημμυρίζουν εδώ και...

Εκτός «Super Κατερίνα» ο Μικρούτσικος μετά τη νέα επίθεση στην Κατερίνα Καινούργιου

Το χρονικό ενός προαναγγελθέντος διαζυγίου! Παρελθόν φαίνεται πως αποτελεί...

Τζένη Βάνου: Οι δύο άνδρες που σημάδεψαν τη ζωή της

Ο γιος της μεγάλης τραγουδίστριας Μιχάλης μιλά για τον...