Ο Ιωάννης Καραγεώργης τιμήθηκε για την προσφορά του στο Φοιτητικό Οικοτροφείο της...

Νεκρός από overdose ο πρώτος άντρας στη ζωή της πριγκίπισσας Βεατρίκης!

Ο γυναικάς Αμερικανός που λάτρευε τις κραιπάλες και υπήρξε...

Επεσε κάτω και η “αρκούδα”!

Αποθέωση (80-71) για την Εθνική.

Η ζώνη του Καράσεφ στο τελευταίο 6λεπτο της αναμέτρησης χθες με τη Ρωσία (80-71) λίγο έλειψε να μετατρέψει έναν… υγιεινό περίπατο της Εθνικής μας σε Γολγοθά! Η διαφορά όμως -ακόμα και 22 πόντοι- που είχαν καταφέρει να πάρουν οι διεθνείς μας ήταν πολύ μεγάλη για να ολοκληρωθεί τελικά μια… επική ανατροπή.

Στην πρώτη περίοδο η Ρωσία εκμεταλλεύτηκε το μπλοκάρισμα των Ελλήνων γκαρντ στο κατέβασμα της μπάλας. Η παγίδα που έπαιζαν στην επαναφορά μάς οδήγησε σε λανθασμένες επιλογές και σε συνδυασμό με την ευστοχία τους στο τρίποντο το δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ τους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι διεθνείς μας αύξησαν την πίεσή τους στην άμυνα και αυτό τους έδωσε σκορ στην επίθεση, καθώς βγήκαν αιφνιδιασμοί ύστερα από κλεψίματα. Από το 29-20 υπέρ των Ρώσων στο 12′ η Ελλάδα έτρεξε αρχικά ένα σερί 9-0 (29-29), το οποίο έκλεισε στο 17-4 στο ημίχρονο (41-34). Οι διεθνείς μας εκτελούσαν στο πρώτο μέρος με ποσοστό 55,6% από το τρίποντο (5/9).

Οι Ελληνες μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με τη… φόρα του δεύτερου. Με σωστές επιλογές στην επίθεση η διαφορά εκτινάχθηκε στο +15 (60-45) και έφτασε μέχρι το +22 στα μέσα της 4ης περιόδου. Ο Καράσεφ ενεργοποίησε την άμυνα ζώνης και οι διεθνείς μπλόκαραν (ο Σπανούλης ήταν στον πάγκο λόγω τραυματισμού). Σε συνδυασμό δε με την αφύπνιση του Σβεντ (ήταν άσφαιρος μέχρι το 34′ και έβαλε σε 6 λεπτά 17 πόντους!), η διαφορά έπεσε μέχρι και στους 7 πόντους (78-71).

Τέλος καλό, όλα καλά όμως, με την Ελλάδα να κάνει το δύο στα δύο στο τουρνουά. Καϊμακόγλου και Σπανούλης σημείωσαν ο καθένας 11 πόντους, και από 10 π. οι Περπέρογλου και Παπανικολάου. Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-34, 60-45, 80-71.