Στο ρελαντί

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Στο ρελαντί

Η ΑΕΚ είχε εύκολο έργο απέναντι στη Λαμία (2-0) και πλέον στρέφεται στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Από τον
Γιώργο Σηφάκη

Πιο εύκολα δεν γινόταν! Η ΑΕΚ, σε ένα ματς-επιθετικό μονόλογο, κέρδισε με… περίπατο τη Λαμία με 2-0, επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα και έδειξε πανέτοιμη για τον «τελικό» με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη, την ερχόμενη αγωνιστική.

Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη και μόλις στο 4' έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με το δοκάρι του Μπακασέτα, ενώ ένα λεπτό μετά ο Μασούντ δεν μπόρεσε να σκοράρει με κεφαλιά εξ επαφής.

Η Λαμία είχε εντελώς παθητικό ρόλο. Προσπάθησε, όπως και η Λάρισα, να στήσει... πούλμαν, όμως το γήπεδο ήταν χαλί και η «Ενωση» μπορούσε εύκολα να χορεύει! Η πίεση εξακολουθούσε να είναι ασφυκτική και τελικά η ανωτερότητα της ΑΕΚ (με τα 12 κόρνερ και τις 11 τελικές) καρποφόρησε στο 40'. Ο Σιμόες μπήκε στην περιοχή, έκανε παράλληλη σέντρα και εξ επαφής ο Χριστοδουλόπουλος έστειλε την μπάλα στο κενό τέρμα (1-0).

Η Λαμία στο πρώτο ημίχρονο δεν φάνηκε καθόλου και στην επανάληψη έκανε την ευκαιρία της να ξαναμπεί στο παιχνίδι και να ισοφαρίσει από το λάθος του Γκάλο. Η μπάλα έφτασε στον Αναστασόπουλο μέσα στην περιοχή, αλλά ο Τσιντώτας πρόλαβε να βγει και να αποκρούσει. Εκεί τελείωσε και το ματς. Η ΑΕΚ κυριάρχησε και στο 63' σφράγισε τη νίκη της. Ο Μπακασέτας σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, ο Πίτκας δεν μπόρεσε να μπλοκάρει και ο Λιβάγια εξ επαφής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (2-0).

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Αρτας).

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Τσιντώτας, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Σιμόες (80' Αϊντάρεβιτς), Μοράν, Λόπες, Χριστοδουλόπουλος (69' Κλωναρίδης), Μασούντ, Μπακασέτας, Λιβάγια (72' Γιακουμάκης).

ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Πίτκας, Μπουλούλης, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Παπαργυρίου, Ομο, Αναστασόπουλος, Ορτέγκα (75' Λινάρδος), Ακόστα (57' Παντελίδης), Καραγιάννης, Τσούκαλος (62' Μπούτνικ).