«Λύγισε» η Φαίη Σκορδά μπροστά στις κάμερες την ώρα...

Τι έφταιξε ή καλύτερα ποιος έφταιξε και ηλικιωμένοι άνθρωποι...

Η Καγιά αντίπαλος της Καραμπέτη στα Βραβεία Ιρις

Αυτό κι αν είναι είδηση: η Βίκυ Καγιά θα...

Με σβηστές μηχανές

Στο ρελαντί ο ΠΑΟ νίκησε το Ρέθυμνο (91-69) και έκανε το 9 στα 9! Εύκολα ο Ολυμπιακός το Λαύριο (91-62) Από τη
Μαρία Τσίχλα

Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε αήττητος στην Α1 μπάσκετ Ανδρών, καθώς επικράτησε με 91-69 του Ρεθύμνου στο «Νίκος Γκάλης» για την 9η αγωνιστική.

Οι «πράσινοι» δεν εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους, καθώς τα αποθέματα ενέργειας που είχαν δεν ήταν πολλά μετά τον αγώνα της Ευρωλίγκας κόντρα στην Αρμάνι, ωστόσο αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο ώστε να κάνουν το 9 στα 9 στο ελληνικό πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (41-35 στο 30′), αλλά στη δεύτερη περίοδο δεν κατάφεραν να σταματήσουν τους παίκτες του Παναθηναϊκού, που πήραν μια εύκολη νίκη.

Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός επικράτησε χωρίς να δυσκολευτεί του Λαυρίου με 91-62 στο ΣΕΦ, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα στην Ελλάδα. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν από το πρώτο λεπτό τον έλεγχο του αγώνα και ακόμα και όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σκορ (29-25 στο 17′) διαχειρίστηκαν σωστά την πίεση, πάτησαν γκάζι και άνοιξαν ξανά την ψαλίδα του σκορ.

Πήρε το ντέρμπι ο Πάοκ

Σχετικά με το ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ, ο «Δικέφαλος του Βορρά» «σκότωσε» την «Ενωση» στο Παλατάκι και πήρε τη νίκη με 86-65, σε μια αναμέτρηση που δεν θύμιζε σε καμία περίπτωση ντέρμπι, καθώς οι γηπεδούχοι πήραν εξαρχής μεγάλη διαφορά στο σκορ. Παράλληλα, ο Αρης γνώρισε ακόμα μια ήττα σοκ, καθώς έχασε με 94-69 από την Κύμη, που είχε σε εκπληκτική βραδιά τον ΜακΦάντερ (29 π., 6/7 τρίπ.). Τέλος, ο Φάρος επικράτησε του Κόροιβου με 82-78, ο Πανιώνιος πανηγύρισε το πρώτο του ροζ φύλλο, καθώς νίκησε 82-76 τα Τρίκαλα, ενώ ο Κολοσσός έφυγε με το διπλό από την Πάτρα, καθώς επικράτησε με 80-76 του Προμηθέα.