«Εχουν εντολή να ορμούν με λύσσα σε όποιον αντιτίθεται...

Το Μεγάλο Σάββατο με την Espresso: Διπλή εορταστική προσφορά!

Μη χάσετε το Μεγάλο Σάββατο με την Espresso:ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙ!...

«Βράχος» απέναντι στο θηρίο!

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε στα ίσια τη Φιορεντίνα και έφτασε πολύ κοντά στη νίκη στην πρεμιέρα των ομίλων

Tην κοίταξε στα μάτια, αλλά δεν κατάφερε να τη νικήσει. Ο ΠΑΟΚ έμεινε στο «μηδέν» (0-0) με τη Φιορεντίνα στην Τούμπα για την 1η αγωνιστική του 10ου ομίλου του Γιουρόπα Λιγκ και εξακολουθεί να κοιτάζει με αισιοδοξία το μέλλον.

Ο Βλάνταν Ιβιτς επιφύλασσε μια έκπληξη στην αρχική εντεκάδα του Δικεφάλου. Χρησιμοποίησε πρώτη φορά ως βασικό τη φετινή σεζόν τον Δημήτρη Πέλκα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένο, ωστόσο η απουσία του Μπίσεσβαρ στη μεσαία γραμμή ήταν εμφανής. Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν αρκετά λάθη στη μεσαία γραμμή, ενώ, παρότι είχαν την κατοχή και δημιουργούσαν ευκαιρίες, υστερούσαν στην τελική προσπάθεια. Οι «βιόλα» είχαν καλή ευκαιρία στο 26′ με βολέ στην κίνηση του Μπαμπακάρ, με τον Γλύκο να κρατάει το «μηδέν».

Ο τερματοφύλακας του Δικεφάλου έκανε εξαιρετική επέμβαση και στο δεύτερο μέρος, στο 52ο λεπτό. Ο Ιβιτς κατά τη διάρκεια του δεύτερου μέρους αναγκάστηκε να αλλάξει σύστημα και να παίξει με τρεις στην άμυνα (3-5-2), ωστόσο και πάλι οι «ασπρόμαυροι» δυσκολεύτηκαν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Ταταρουσάνου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε… ροντέο, ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει. Με δεδομένο, πάντως, ότι η Φιορεντίνα είναι θεωρητικά ο ισχυρότερος αντίπαλος του ομίλου, ο ένας βαθμός από τη χθεσινή ισοπαλία μπορεί να αποδεχθεί «χρυσός» για τον ΠΑΟΚ, ακόμη και για την κατάληψη της πρώτης θέσης.

Στο άλλο ματς του ομίλου, Καραμπάγκ και Λίμπερετς αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 (7′ Μίτσελ, 90+4′ Σαντικόφ – 1′ Σικόρα, 68′ Μπάρος). Σημειώνεται ότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στα 9 δευτερόλεπτα του αγώνα και αυτό το γκολ αποτελεί πλέον το γρηγορότερο στην ιστορία του θεσμού!

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ιβιτς): Γλύκος, Μάτος, Λέοβατς, Βαρέλα, Τζαβέλλας, Τσίμιροτ, Κάνιας, Πέλκας (57′ Σακόφ), Ροντρίγκες, Τζάλμα (58′ Κρέσπο), Αθανασιάδης (79′ Τιάμ).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ (Πάουλο Σόουζα): Ταταρουσάνου, Ροντρίγκες, Αστόρι, Τόμοβιτς, Ολιβέρα, Μπαντέλι, Μπόρχα Βαλέρο, Σαλσέδο (74′ Μπερναρδέσκι), Ιλισιτς (63′ Σάντσες), Κάλινιτς, Μπαμπακάρ (76′ Τέγιο).