Αυστραλία: Ψάρι «λαχνός» αξίας 930.000 ευρώ

Η Σκορδά είναι το πρόσωπο που συγκεντρώνει το μεγαλύτερο...

«Λύγισε» μέσα σε λίγα λεπτά

Ο Παναθηναϊκός παρά την καλή εμφάνιση ηττήθηκε (2-0) στο Βίγκο από τη Θέλτα

Από τον
Γιώργο Σηφάκη

Α υτοκτόνησε» ο Παναθηναϊκός, που έχασε γκολ με το τσουβάλι και τιμωρήθηκε από τον νόμο του ποδοσφαίρου χάνοντας στο Βίγκο από τη Θέλτα με 2-0, μέσα σε πέντε λεπτά. Εντυπωσιακή ήταν η εμφάνιση του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Μάλιστα το 0-0 είναι άδικο, αφού οι «πράσινοι» θα μπορούσαν κάλλιστα να έχουν πετύχει γκολ, με αποκορύφωμα τη φάση του 38ου λεπτού, όταν ο Αλβαρες έσωσε τη Θέλτα με δύο φανταστικές (ιδιαίτερα η δεύτερη) αποκρούσεις. Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά, οι παίκτες του Στραματσόνι κυριάρχησαν στο παιχνίδι και με έξυπνη τακτική κυνήγησαν το γκολ. Η μεγάλη φάση έγινε στο 38′. Αρχικά ο Ιμπάρμπο και στη συνέχεια ο Κουλιμπαλί έχασαν μοναδικά τετ α τετ για να δώσουν το προβάδισμα στην ομάδα τους.

Στην επανάληψη το παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό και στο 54′ ο Μπεργκ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Αλβαρες, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, αφού ο Μπάντι χρέωσε τον Σουηδό με επιθετικό φάουλ. Ο Παναθηναϊκός αδικήθηκε κατάφωρα στο 67′. Ο Λεντέσμα έκανε εξαιρετική μπαλιά για τον Ιμπάρμπο, που ανατράπηκε από τον Καμπράλ ενώ ετοιμαζόταν να εκτελέσει και ο Μπάντι δεν έδωσε το πεντακάθαρο πέναλτι, που θα σήμαινε και κόκκινη κάρτα για τον αμυντικό της Θέλτα. Κι όταν κάνεις τόσες ευκαιρίες και δεν βάζεις γκολ, «τιμωρείσαι».

Στο 84′ ο Μάγιο πάσαρε κάθετα για τον Βας, αυτός γύρισε παράλληλα για τον Γκουιντέτι και ο Σουηδός δεν δυσκολεύεται να σκοράρει από τα δύο μέτρα. Στη συνέχεια ήρθε και η κατάρρευση. Εκτέλεση φάουλ του Βας, η μπάλα άλλαξε πορεία στο κεφάλι του Μολέδο, ξεγέλασε τον Στιλ (2-0) και η σεμνή τελετή πήρε τέλος. Στο άλλο παιχνίδι ο Αγιαξ νίκησε 1-0 τη Σταντάρ Λιέγης.

Θέλτα (Εντουάρντο Μπερίσο): Αλβαρες, Μάγιο, Γκαμπράλ, Φοντάς, Γιόνι, Ντίαζ, Ερνάντεζ, Σένε (71’ Βας), Ρόσι (79’ Ασπας), Ναράνχο (60’ Σίστο), Γκουιντέτι.

Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Κουτρουμπής (85’ Εμποκού), Σαμπά, Μολέδο, Κουλιμπαλί, Ζέκα, Λεντέσμα, Λουντ, Ιμπάρμπο, Βιγιαφάνες, Μπεργκ.

{{-PCOUNT-}}12{{-PCOUNT-}}

Ακολουθήστε την Espresso στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΔΗΜΟΦΙΛΗ

«Τρέλανε» τη Σολωμού η Τζολί

Μπροστά στην Αντζελίνα Τζολί ούτε η Μαρία Σολωμού μένει...

«Ο Παράδεισος των κυριών»: Ο Ιωσήφ αντικρίζει πρώτη φορά τον Σίμο

Στο αποψινό επεισόδιο της σειράς «Ο παράδεισος των κυριών»...

«TV Queen»: Το νέο ξινό φρούτο που σερβίρει στο Open ο Νίκος Κοκλώνης

Aυτό το ριάλιτι δίχως άλλο μόνο ο... Μένιος Φουρθιώτης...

Απατημένος μεγαλογιατρός τσάκωσε την άπιστη σύζυγό του με κυβερνητικό

Ο πολύπαθος χώρος της υγείας δεν συνταράσσεται μόνο από...

Στο Vault η Καβογιάννη, παρέα με την «Καβογιάννη»

Την παράσταση «Elizadeth», σε διασκευή και σκηνοθεσία Δημήτρη Καρατζιά,...

Οσα θαυμαστά συμβαίνουν στο δωμάτιο του Δημήτρη Κόκοτα στο «Γεννηματάς»

Αχτίδες «αναστάσιμου φωτός» έχουν αρχίσει να πλημμυρίζουν εδώ και...

Εκτός «Super Κατερίνα» ο Μικρούτσικος μετά τη νέα επίθεση στην Κατερίνα Καινούργιου

Το χρονικό ενός προαναγγελθέντος διαζυγίου! Παρελθόν φαίνεται πως αποτελεί...