Η Άννα Δρούζα επιστρέφει στην τηλεόραση: «Όσα (δε) λέμε» κάθε Δευτέρα στο...

Η έκπληξη που ετοιμάζουν παιδιά του συλλόγου «Μουσικό Οραμα» στη «Γιορτή Μητέρας...

Δημήτρης Καλλιβωκάς: «Ανάσταση» στην Τήνο!

Μπορεί να πέρασε από σαράντα κύματα με την υγεία...

Πάρτι στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε τον ΠΑΟ (88-63) στο πρώτο ντέρμπι

Την ίδια στιγμή που ο Ολυμπιακός είχε απαντήσεις σε μια βραδιά που δεν ήταν… «ομάδα του Σπανούλη», ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε αντίστοιχες στο πρώτο ντέρμπι μετά την αποχώρηση του Διαμαντίδη. Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν χθες με το εμφατικό 88-63 στο ΣΕΦ, για τη 2η αγωνιστική της Α1, και έγιναν άμεσα το «αφεντικό» για την πρωτιά στην κανονική περίοδο! Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, παρά το γεγονός ότι ο Σπανούλης έμεινε στους 2 π. (0/7 σουτ, 7 ασ.), «πάτησε γκάζι» μετά το 23-17 του δεκαλέπτου, φτάνοντας στο 50-32 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι εγκλώβισαν το «Τριφύλλι», είχαν σκορ από Πρίντεζη, Λοτζέσκι, Γκριν, μάζεψαν 48 ριμπάουντ έναντι 27 του Παναθηναϊκού και πέτυχαν την 109η διαδοχική εντός έδρας νίκη σε κανονική περίοδο, μετά την ήττα 82-64 από τον Παναθηναϊκό στις 17/2/2008! Οι Πειραιώτες (27/54 δίπ., 8/20 τρίπ., 10/16 βολ.) σκόραραν 28 π. από τα 20 (!) επιθετικά ριμπάουντ τους και μέτρησαν 17 π. στον αιφνιδιασμό, με τους φιλοξενούμενους (18/40 δίπ., 6/19 τρίπ., 9/16 βολ.) να έχουν 5 π. και 4 π. αντίστοιχα στους ίδιους τομείς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 14 (2/2 τρίπ.), Μπιρτς 9, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 2, Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 18 (9/16 δίπ.), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Χάκετ 9, Λοτζέσκι 15 (3/5 τρίπ., 9 ριμπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Σίνγκλετον 10, Ρίβερς 3, Μποχωρίδης, Φώτσης 3 (1), Παππάς 9 (1), Φελντέιν 9 (2/3 τρίπ.), Γκιστ 10, Χαραλαμπόπουλος 2, Μπουρούσης 12 (4/8 δίπ., 0/3 τρίπ., 4/7 βολ.), Ν. Καλάθης 5 (1/4 δίπ., 1/5 τρίπ., 5 ασ.).

Λίγο νωρίτερα, η νεοφώτιστη Κύμη πέτυχε την πρώτη νίκη της ιστορίας της στην Α1, επικρατώντας εντός έδρας του Κόροιβου Αμαλιάδας με 93-70 (Τσούπκοβιτς 19 π. / Μπράουν 19 π.), σε ένα ματς που διεκόπη για 55΄ λόγω προβλήματος στον φωτισμό.

Η βαθμολογία (2 αγ.): ΑΕΚ, Ολυμπιακός, Ρέθυμνο από 4 β., Παναθηναϊκός, Δόξα Λευκάδας, Αρης, Προμηθέας Πάτρας, Λαύριο, Κύμη, ΠΑΟΚ, Τρίκαλα από 3, Κολοσσός Ρόδου, Απόλλων Πάτρας, Κόροιβος από 2.

04.06 espr.weekend 260x160 630x388 630x388 630x389 630x388 630x388 630x387