Ιάκωβος Μυλωνάς: «Έχουμε πολλά παράσιτα και ποντίκια στον χώρο»

Χαμηλή πτήση

Ο «Δικέφαλος του βορρά» ηττήθηκε (2-0) από την Καραμπάγκ για το Γιουρόπα Λιγκ

Από τον
Γιώργο Τότσικα

Ο ΠΑΟΚ προσγειώθηκε ανώμαλα στο Μπακού, γνωρίζοντας την πρώτη ήττα του στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ με 2-0 από την Καραμπάγκ, πληρώνοντας ακριβά την κακή αγωνιστική εικόνα του.

Η 50ή ευρωπαϊκή νίκη δεν ήρθε για τον «Δικέφαλο», μια και σε καμία στιγμή του αγώνα δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, έκανε πολλά λάθη και έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση στους «32» της διοργάνωσης, πηγαίνοντας πλέον στο ντέρμπι του Καραϊσκάκη με την όχι καλύτερη δυνατή ψυχολογία.

Εκπληξη από Ιβιτς

Ο Ιβιτς ξεκίνησε με μια έκπληξη στην εντεκάδα ρίχνοντας στο χορτάρι του Τοφίκ Μπαχράμοφ τον Τιάμ, ενώ ο Αθανασιάδης έμεινε εκτός αποστολής. Οι Αζέροι προσπάθησαν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ, στο 10’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μουαρέμ και στο 19’ είχαν οριζόντιο δοκάρι σε σουτ του Εντλόβου. Η φάση αυτή «ξύπνησε» τον ΠΑΟΚ, που ανέβασε… στροφές, προσπάθησε να αντιδράσει και στο 23’ με τον Σάκχοφ έχασε καλή ευκαιρία να πετύχει γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ γύρισε αδικαιολόγητα πίσω, έδωσε χώρους και το πλήρωσε στο 56’, όταν ο Κιντάνα βγήκε στην πλάτη της άμυνας και έκανε με πλασέ το 1-0.

Ο Ιβιτς προσπάθησε να αντιδράσει κι έριξε στο χορτάρι τους Μπίσεσβαρ και Περέιρα, ψάχνοντας το γκολ. Μεγάλη ευκαιρία στο 77’, όταν ο Μάτος έπιασε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα. Τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε… ρώσικη ρουλέτα, με την μπάλα να παίζεται πάνω κάτω. Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε ακόμη ένα… παιδικό λάθος και στο 87’ δέχθηκε το 2-0 με πλασέ του Αμιργκουλίγεβ.

Στο άλλο παιχνίδι Σλόβαν Λίμπερετς – Φιορεντίνα 1-3 (58’ Σέβτσικ – 8’, 23’ Κάλινιτς, 70’ Μπαμπακάρ).

ΚΑΡΑΜΠΑΓΚ: Σέχιτς, Γκαράγιεφ, Μενβέντεφ, Εντλόβου (77’ Μαντατόβ), Μουαρέμ (90’+2’ Ναντίροφ), Σαντίγκοφ, Αμιργκουλίεφ, Αλμέιδα, Αγκόλι, Χουσεΐνοφ, Κιντάνα (90’ Αλασκάροβ).

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κρέσπο, Βαρέλα, Λέοβατς, Μάτος, Κάνιας (59’ Μπίσεσβαρ), Τσίμιροτ, Σάκχοφ, Ροντρίγκες, Τιάμ (67’ Περέιρα), Κάμπος (77’ Κουλούρης).