Χάρης Βεραμόν: Το θρίλερ 348 σελίδων με άλυτες αστυνομικές υποθέσεις

Η 10χρονη Νορθ Γουέστ, που στο πλευρό του διάσημου...

«Akis’ Food Tour»: Κόνιτσα, Ζαγοροχώρια, Μαστοροχώρια

Το γαστρονομικό οδοιπορικό του Άκη Πετρετζίκη συνεχίζεται με ένα...

Σπάνιο διαμάντι!

Πρώτη στο Diamond League (4,80 μ.) η Στεφανίδη, που δείχνει έτοιμη για μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Ρεπορτάζ
Χάρης Δάντσης

Ο ι υψηλές πτήσεις της Κατερίνας Στεφανίδη συνεχίστηκαν στο Λονδίνο. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης με άλμα 4,80 μ. επικράτησε στο Diamond League και με τέσσερις νίκες στη σειρά αγώνων προηγείται στη γενική κατάταξη (με 50 βαθμούς) του επί κοντώ Γυναικών. Παρότι δεν κατάφερε να σπάσει το πανελλήνιο ρεκόρ, έχοντας τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 4,93 μ., έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση εν όψει του Ρίο.

Αλλωστε, είναι μία από τις μεγάλες ελπίδες της Ελλάδας για μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Αν η Στεφανίδη κατόρθωνε να περάσει τα 4,93 μ., θα σημείωνε την καλύτερη επίδοση για φέτος στον κόσμο, την οποία κατέχει η Ρωσίδα Γελένα Ισινμπάγεβα (στα 4,90 μ.). Το ζητούμενο για την αθλήτρια του Μίτσελ Κρίερ είναι, όπως έχει δηλώσει και η ίδια, να παραμείνει υγιής μέχρι την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων. Υπενθυμίζεται πως μάχη για να προλάβει να δώσει το «παρών» στη διοργάνωση δίνει η Νικόλ Κυριακοπούλου, που ταλαιπωρείται από οστικό οίδημα σκαφοειδούς οστού άκρου ποδός. Στο επετειακό Diamond League του Λονδίνου αγωνίστηκε και ο Κώστας Δουβαλίδης. Ο πρωταθλητής μας ήταν δεύτερος στα προκριματικά με 13.46 και τρίτος στον τελικό με 13.54.

Ο Εμμανουήλ Καραλής κυνήγησε από κει και πέρα το μετάλλιο στον τελικό του επί κοντώ των Εφήβων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μπίντγκοζ, ωστόσο δεν τα κατάφερε. Ο αθλητής του Βασίλη Μεγαλοοικονόμου πήρε την τέταρτη θέση με άλμα στα 5,40 μέτρα. Στην ίδια διοργάνωση, η Κωνσταντίνα Ρωμαίου με άλμα στα 13,55 μ. κατέλαβε τη δεύτερη θέση στο τριπλούν.

ΤΕΝΙΣ: Σαρώνει ο Στέφανος Τσιτσιπάς! Ο 18χρονος τενίστας επικράτησε στον τελικό του Ευρωπαϊκού junior του Κορεντέν Μουτέ με 7-6 (7), 5-3 και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης.

{{-PCOUNT-}}8{{-PCOUNT-}}

Η «καταραμένη» φαμίλια της Ηλιούπολης: Εκτέλεσε τη μάνα του με καραμπίνα και αυτοκτόνησε

Δολοφονία και αυτοχειρία φαίνεται πως είναι το επικρατέστερο σενάριο...