Ελαμψε σαν Αστέρας

Ο ΠΑΟΚ απέδρασε με τους τρεις βαθμούς από την Τρίπολη για πρώτη φορά μετά το 2009!

Από τον
Γιώργο Τότσικα

OΠΑΟΚ… ξόρκισε τον κακό του δαίμονα, τον Αστέρα Τρίπολης, με τον Κουλούρη να αποδεικνύεται ο άσος στο μανίκι του Ιβιτς, και παίρνοντας σπουδαία νίκη (1-2) μέσα στην Τρίπολη, συνέχισε αήττητος στη Σούπερ Λίγκα. Ηταν η πρώτη νίκη του «Δικεφάλου» μετά το 2009 και η τρίτη σε 14 αγώνες στην Τρίπολη.

Ο Βλάνταν Ιβιτς πήρε το ρίσκο χθες και του βγήκε με τον καλύτερο τρόπο, μια και άφησε στον πάγκο τον Κλάους Αθανασιάδη και έριξε στη μάχη τον Ευθύμη Κουλούρη, ενώ προτίμησε τον Σάκχοφ αντί του Τσίμιροτ που είχε ένα αιμάτωμα.

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε από το πρώτο λεπτό τον Αστέρα στα καρέ του και σφυροκοπούσε την άμυνά του. Ο Κουλούρης δεν άργησε να δικαιώσει τον Ιβιτς και με δυο… γκολάρες μέσα σε τρία λεπτά έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στον αγωνιστικό χώρο. Στο 22΄ με διπλή προσπάθεια ο νεαρός νίκησε τον Κοσίσκι (0-1) t45w435και στο 24΄ με ένα σκαστό βολέ, μετά την ασίστ του Ροντρίγκες, έγραψε το 0-2, πανηγυρίζοντας έξαλλα! Ο Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του ημιχρόνου, ανέβασε την απόδοσή του και στο 32΄ έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Τσουκαλάς πήρε την κεφαλιά και ο Σάκχοφ έδιωξε πάνω στη γραμμή. Στο 44΄, όμως, έμεινε με 10 παίκτες, όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπέρτος για σκαριά στον Κρέσπο (από το χτύπημα ο παίκτης του ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να συνεχίσει και αντικαταστάθηκε στο δεύτερο ημίχρονο).

Ο Αστέρας, αν και σε όλο τον αγώνα ήταν σε θέση… άμυνας, κατάφερε να μειώσει στο 62΄ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ιωαννίδη (αυστηρή απόφαση του διαιτητή σε μαρκάρισμα του Βαρέλα στον Ιγκλέσιας). Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ, με αποκορύφωμα τη φάση του 77΄, όταν ο Ροντρίγκες με «κεραυνό» έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Αρετόπουλος.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Κοσίτσκι, Μπέρτος, Σέφι, Κουρμπέλης, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας (82΄ Χαμντανί), Τσουκαλάς, Φαρίνια (72΄ Μάσα), Καλτσάς, Τσιλιανίδης (46΄ Ιγκόρ), Ιωαννίδης.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Τζαβέλλας, Κρέσπο (46΄ Κίτσιου), Κάνιας, Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ (87΄ Περέιρα), Ροντρίγκες (77΄ Μυστακίδης), Τζάλμα Κάμπος, Κουλούρης.

«ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΣΤΟ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ»

Ο Βλάνταν Ιβιτς υπογράμμισε την ανωτερότητα του ΠΑΟΚ στη χθεσινή σπουδαία νίκη επί του Αστέρα στην Τρίπολη.

«Παίξαμε πολύ καλά και βάλαμε δύο γκολ. Ημασταν ανώτερη ομάδα στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο δεν είχαμε κίνητρο και στη συνέχεια μας βγήκε και η κούραση. Οι παίκτες έκαναν την προσπάθειά τους. Δεχτήκαμε ένα γκολ από πέναλτι, ενώ ο αντίπαλος είχε και άλλες ευκαιρίες» ανέφερε χαρακτηριστικά ο προπονητής του «Δικεφάλου».

Ο Μάκης Χάβος τόνισε από την πλευρά του: «Είναι αλήθεια ότι στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και κέρδισε αρκετά φάουλ και κόρνερ, τα οποία έδινε ο διαιτητής με αρκετά μεγάλη ευκολία. Δεχτήκαμε δύο κρύα γκολ, τα παιδιά προσπάθησαν, δημιουργήσαμε μια ευκαιρία με τον Τσουκαλά, αλλά μετά ήρθε η αποβολή του Μπέρτου. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε κατάθεση ψυχής, προσπαθήσαμε, βάλαμε ένα γκολ και με λίγη τύχη θα μπορούσαμε να πάρουμε ακόμη και την ισοπαλία».

04.06 espr.weekend 260x160 630x388 630x388 630x389 630x388

{{-PCOUNT-}}15{{-PCOUNT-}}

Η χλιδάτη απόδραση της Σκορδά, την ώρα που το τηλεοπτικό μέλλον της παραμένει αβέβαιο

Η Φαίη στο Ντουμπάι και οι τηλεοπτικοί μνηστήρες αναστενάζουν!...