Ο Κωνσταντίνος Καρμίρης είναι δέσμιος μιας λανθασμένης πιστοποίησης αναπηρίας,...

Η ώρα των νοκ άουτ έφτασε στο Παγκόσμιο Κύπελλο

«Λύγισε» μέσα σε λίγα λεπτά

Ο Παναθηναϊκός παρά την καλή εμφάνιση ηττήθηκε (2-0) στο Βίγκο από τη Θέλτα

Από τον
Γιώργο Σηφάκη

Α υτοκτόνησε» ο Παναθηναϊκός, που έχασε γκολ με το τσουβάλι και τιμωρήθηκε από τον νόμο του ποδοσφαίρου χάνοντας στο Βίγκο από τη Θέλτα με 2-0, μέσα σε πέντε λεπτά. Εντυπωσιακή ήταν η εμφάνιση του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Μάλιστα το 0-0 είναι άδικο, αφού οι «πράσινοι» θα μπορούσαν κάλλιστα να έχουν πετύχει γκολ, με αποκορύφωμα τη φάση του 38ου λεπτού, όταν ο Αλβαρες έσωσε τη Θέλτα με δύο φανταστικές (ιδιαίτερα η δεύτερη) αποκρούσεις. Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά, οι παίκτες του Στραματσόνι κυριάρχησαν στο παιχνίδι και με έξυπνη τακτική κυνήγησαν το γκολ. Η μεγάλη φάση έγινε στο 38′. Αρχικά ο Ιμπάρμπο και στη συνέχεια ο Κουλιμπαλί έχασαν μοναδικά τετ α τετ για να δώσουν το προβάδισμα στην ομάδα τους.

Στην επανάληψη το παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό και στο 54′ ο Μπεργκ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Αλβαρες, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, αφού ο Μπάντι χρέωσε τον Σουηδό με επιθετικό φάουλ. Ο Παναθηναϊκός αδικήθηκε κατάφωρα στο 67′. Ο Λεντέσμα έκανε εξαιρετική μπαλιά για τον Ιμπάρμπο, που ανατράπηκε από τον Καμπράλ ενώ ετοιμαζόταν να εκτελέσει και ο Μπάντι δεν έδωσε το πεντακάθαρο πέναλτι, που θα σήμαινε και κόκκινη κάρτα για τον αμυντικό της Θέλτα. Κι όταν κάνεις τόσες ευκαιρίες και δεν βάζεις γκολ, «τιμωρείσαι».

Στο 84′ ο Μάγιο πάσαρε κάθετα για τον Βας, αυτός γύρισε παράλληλα για τον Γκουιντέτι και ο Σουηδός δεν δυσκολεύεται να σκοράρει από τα δύο μέτρα. Στη συνέχεια ήρθε και η κατάρρευση. Εκτέλεση φάουλ του Βας, η μπάλα άλλαξε πορεία στο κεφάλι του Μολέδο, ξεγέλασε τον Στιλ (2-0) και η σεμνή τελετή πήρε τέλος. Στο άλλο παιχνίδι ο Αγιαξ νίκησε 1-0 τη Σταντάρ Λιέγης.

Δημοφιλείς ειδήσεις  16χρονη έφυγε απο την «Κιβωτό» και έζησε τον εφιάλτη σε ξενώνα εφήβων

Θέλτα (Εντουάρντο Μπερίσο): Αλβαρες, Μάγιο, Γκαμπράλ, Φοντάς, Γιόνι, Ντίαζ, Ερνάντεζ, Σένε (71’ Βας), Ρόσι (79’ Ασπας), Ναράνχο (60’ Σίστο), Γκουιντέτι.

Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Κουτρουμπής (85’ Εμποκού), Σαμπά, Μολέδο, Κουλιμπαλί, Ζέκα, Λεντέσμα, Λουντ, Ιμπάρμπο, Βιγιαφάνες, Μπεργκ.