Η ψυχίατρος-ψυχαναλύτρια και τακτικό μέλος της Βορειοελλαδικής Ψυχαναλυτικής Εταιρείας...

«Εκρηξη» στο Σταντ ντε Φρανς!

Οι Γάλλοι ξέσπασαν (5-2) με καλή εμφάνιση στους Ισλανδούς

Από τον
Χάρη Δάντση

Ε πίδειξη δύναμης από τη Γαλλία! Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν ξέσπασε (5-2) στην Ισλανδία στο Σταντ ντε Φρανς και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «4» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Οι Ζιρού (12΄, 59΄), Πογκμπά (20΄), Παγιέ (43΄), Γκριεζμάν (45΄) πέτυχαν τα γκολ των «τρικολόρ» που στην επόμενη φάση θα βρεθούν αντιμέτωποι με τη Γερμανία (Πέμπτη, 22.00, στη Μασσαλία). Τα γκολ των μαχητικών «ψαράδων» πέτυχαν οι Σίγκθορσον (56΄) και Μπιάρνασον (84΄). Εκρηκτικοί ήταν στο πρώτο ημίχρονο οι «πετεινοί», σημειώνοντας τέσσερα γκολ, κάτι που δεν είχε κάνει καμία ομάδα μέχρι χθες σε όλη την ιστορία των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων. Τέσσερα γκολ στο πρώτο 45λεπτο σε επίσημο ματς η Γαλλία είχε να πετύχει από το 1991 (κόντρα στην Αλβανία).

Από την πλευρά του ο Γκριεζμάν, με το χθεσινό γκολ που πέτυχε, έφτασε τα τέσσερα στο τουρνουά (πρώτος στη λίστα των σκόρερ) και έγινε ο δεύτερος Γάλλος που σημειώνει 4+ τέρματα σε Euro μετά τον Μισέλ Πλατινί (το 1984 πέτυχε 9 γκολ). Επισημαίνεται ότι συνολικά έχουν επιτευχθεί περισσότερα από 100 γκολ στο τουρνουά (102 για την ακρίβεια), περισσότερα από κάθε άλλη φορά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι λίγες ώρες πριν από τη σέντρα του παιχνιδιού σήμανε συναγερμός στο Παρίσι. Οι γαλλικές Αρχές εντόπισαν ένα ύποπτο αντικείμενο σε όχημα που ήταν στον περιβάλλοντα χώρο του Σταντ ντε Φρανς και προχώρησαν σε ελεγχόμενη έκρηξη.

{{-PCOUNT-}}8{{-PCOUNT-}}

Ακολουθήστε την Espresso στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΔΗΜΟΦΙΛΗ

Vips με γιοτ και σούβλες σε Σπέτσες και Μύκονο

Τις παλιές, ένδοξες εποχές του θυμίζει από το βράδυ...

Κώστας Σκαφίδας: Η φιλία με Καζαντζίδη, ο Περπινιάδης και η χρυσές πίστες

Επειτα από 68 ολόκληρα χρόνια στο τραγούδι, κατεβάζει ρολά....

Οσα θαυμαστά συμβαίνουν στο δωμάτιο του Δημήτρη Κόκοτα στο «Γεννηματάς»

Αχτίδες «αναστάσιμου φωτός» έχουν αρχίσει να πλημμυρίζουν εδώ και...

Αυστραλία: Ψάρι «λαχνός» αξίας 930.000 ευρώ

Φτωχαδάκι ψαράς στην Αυστραλία έκανε την τύχη του καθώς...

Εκτός «Super Κατερίνα» ο Μικρούτσικος μετά τη νέα επίθεση στην Κατερίνα Καινούργιου

Το χρονικό ενός προαναγγελθέντος διαζυγίου! Παρελθόν φαίνεται πως αποτελεί...

Τζένη Βάνου: Οι δύο άνδρες που σημάδεψαν τη ζωή της

Ο γιος της μεγάλης τραγουδίστριας Μιχάλης μιλά για τον...