Παγίδα θανάτου έγινε για την Τσέσλι Κριστ η στέψη...

Ο Ιωάννης Καραγεώργης τιμήθηκε για την προσφορά του στο Φοιτητικό Οικοτροφείο της...

Η Αποστολική Διακονία της Εκκλησίας της Ελλάδος και ο...

Ξύπνησε αργά!

Η ΑΕΚ φοβήθηκε πιο πολύ απ’ ό,τι έπρεπε την ΤΣΣΚΑ και έχασε για δεύτερη φορά (1-0)

Η αντίδραση καθυστέρησε χαρακτηριστικά. Φάνηκε και με το παραπάνω, όταν η ΑΕΚ αποφάσισε να πιέσει, να βάλει δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και να αμφισβητήσει την ανωτερότητά της.

Το Champions League ολοκληρώθηκε πρόωρα για την «Ενωση» μετά και τη δεύτερη ήττα διά χειρός της ρωσικής ομάδας (1-0), τούτη τη φορά στη Μόσχα. Στο τέλος μείνε η πίκρα για το αποτέλεσμα απέναντι σε μια ΤΣΣΚΑ, η οποία δεν φόρτσαρε. Αντίθετα, απέτυχε να αναλάβει τον ρόλο της πρωτοβουλίας. Η ΑΕΚ το αντιλήφθηκε αργά. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ επιτέθηκαν.

Η μεγαλύτερη στιγμή της ΑΕΚ και στα δύο παιχνίδια καταγράφηκε στο 63′. Και ήταν διπλή. Ο… κεραυνός του Γιόχανσον υποχρέωσε τον Ακινφέεφ σε μια απίθανη επέμβαση, σχεδόν εξωπραγματική. Το… ριμπάουντ κατέληξε στον Κλωναρίδη, λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, αλλά το σουτ κατέληξε απελπιστικά άουτ.

Λίγο αργότερα οι «κιτρινόμαυροι» επιβεβαίωσαν την αδυναμία τους. Η ΤΣΣΚΑ άνοιξε το σκορ (74′) με ένα περίεργο γκολ του Νάτχο δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα, το οποίο (όπως και τα άλλα δύο) προήλθε από στατική φάση (κόρνερ). Η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι σε μια δύσκολη φάση (69′), όταν ο Ακινφέεφ φαίνεται να βρίσκει το κεφάλι του Μάνταλου, στην προσπάθειά του να διώξει.

ΤΣΣΚΑ Μ. (Γκοτσαρένκο): Ακινφέεφ, Μπερεζούτσκι Α., Μπερεζούτσκι Β., Βάσιν, Φερνάντες, Σένικοφ, Βέρνμπλουμ, Γκολοβίν (81′ Μιλάνοφ), Τζαγκόεφ (72′ Νάτχο), Βιτίνο, Τσάλοφ (69′ Ολανάροφ).
ΑΕΚ (Χιμένεθ): Ανέστης, Τσόσιτς, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Λόπεζ, Σιμόες (77′ Γαλανόπουλος), Γιόχανσον, Μάνταλος, Κλωναρίδης (77′ Γιακουμάκης), Λιβάγια (71′ Χριστοδουλόπουλος).