Μαύρες πλερέζες... για την Ηλιάνα Παπαγεωργίου, καθώς το «GNTM»...

«Χωρισμός» για Καινούργιου και Μικρούτσικο!

Εκαναν αμφότεροι «μπαμ»! Διαζύγιο κοινή συναινέσει θα είναι αυτό...

O Σάκχοφ ήρθε από τον πάγκο και λύτρωσε τον ΠΑΟΚ, 2-1 τον Λεβαδειακό

Ο κάτοχος του τροπαίου ΠΑΟΚ, που παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές σε σχέση με το ματς πρωταθλήματος, μπήκε με το «δεξί» στον θεσμό του Κυπέλλου, επικρατώντας του Λεβαδειακού με 2-1, στο άδειο Καυτανζόγλειο (εξαιτίας εργασιών στην Τούμπα), έχοντας μάλιστα πολλές ευκαιρίες για πιο ευρύ σκορ. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, με τον οποίο έκανε ντεμπούτο ο Ζαμπράνο, ήταν εξαιρετικός. Επέβαλε τον ρυθμό του και η δραστήρια μεσαία γραμμή του, με όμορφες συνεργασίες, δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα του Λεβαδειακού, ο οποίος τελείωσε το πρώτο 45λεπτο δίχως τελική προσπάθεια. Στο 10′ το σουτ του Πέλκα πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ έπειτα ο ΠΑΟΚ απείλησε με τους Δεληγιαννίδη (22′) και Πέλκα (27′). Στο 39′ ο Μαουρίτσιο κέρδισε πέναλτι (δεν ήταν διαφωτιστικό ούτε από το τηλεοπτικό ριπλέι) από τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού Ναμάσκο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πέλκας, αλλά αστόχησε, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ. Ομως, ο 23χρονος δεν πτοήθηκε και αμέσως μετά (41′) άνοιξε το σκορ με σουτ στην κίνηση, έπειτα από τη σέντρα του Λημνιού.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η ομάδα του Ανιγκό έφτασε στην ισοφάριση, με τον Γιακουμάκη να νικά τον Ρέι με όμορφο τελείωμα. Με εξαίρεση το σουτ του Μάτος (47′), που πέρασε ελάχιστα άουτ, το γκολ της ισοφάρισης αποσυντόνισε τον «Δικέφαλο», ο οποίος βρήκε τη λύση από τον πάγκο. Συγκεκριμένα, ο Σάκχοφ (πέρασε ως αλλαγή στο 63′) με υποδειγματικό πλασέ έξω από την περιοχή, στο 70′, χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιάς).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Δεληγιαννίδης, Ζαμπράνο, Μαλεζάς, Μαουρίτσιο (63′ Σάκχοφ), Τσίμιροτ, Πέλκας (63′ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (71′ Ελ Καντουρί), Λημνιός, Κουλούρης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Ναμάσκο, Τσαμπούρης, Αντιλέχου, Φρανσίσκο, Μεντί, Καλτσάς, Μητρόπουλος, Καραχάλιος (46′ Ζαραδούκας), Καθάριος (69′ Τόνι Σίλβα), Γιακουμάκης, Μπελκαζουανί (77′ Βασιλείου).