Ακόμα ένα αδίστακτο κύκλωμα μαστροπείας, που δρούσε στη χώρα...

Σε αδιέξοδο οι συζητήσεις Μπέττυς Μαγγίρα και ΑΝΤ1!

Τέλος η Μαγγίρα από τον ΑΝΤ1! Σε ναυάγιο οδηγήθηκαν...

Τρεις μπαλοθιές!

Η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα και δεν χαρίστηκε στον ΟΦΗ μέσα στο «Γεντί Κουλέ» (0-3)Από τον
Γιώργο Σηφάκη

Επαιξε σαν πρωταθλήτρια η ΑΕΚ! Με… αέρα και ωραία μπάλα η «Ενωση» άφησε πίσω της τα δύο στραβά αποτελέσματα και δείχνοντας μέταλλο και απόλυτη σοβαρότητα νίκησε στο «Γεντί Κουλέ» άνετα με 0-3 τον ΟΦΗ.

Ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς από το πρώτο καταιγιστικό ημίχρονο, κάνοντας στη συνέχεια διαχείριση δυνάμεων εν όψει Μπενφίκα. Οι ποδοσφαιριστές του Μαρίνου Ουζουνίδη έκαναν ένα καταπληκτικό α’ μέρος με οκτώ τελικές πολλές κλασικές ευκαιρίες (στις περισσότερες ο Πόνσε ήταν πρωταγωνιστής) και δύο όμορφα γκολ από την οβίδα του Μπακασέτα (20’) και το άπιαστο φάουλ του Γκάλο (32’).

Εκμεταλλευόμενη μάλιστα το τραγικό αμυντικό λάθος του Κομεσίδη και την αποβολή του στο 30′, η «Ενωση», έχοντας την αριθμητική υπεροχή, έκανε διαχείριση, κρατώντας άνετα το υπέρ της σκορ. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον Πόνσε (63′), που από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 0-3, πετυχαίνοντας ένα γκολ που το έψαχνε και δικαιούνταν από το πρώτο ημίχρονο, όπου ήταν σε όλες τις φάσεις μέσα.

Ο κορυφαίος του αγώνα Τάσος Μπακασέτας προχώρησε σε μια κίνηση με ιδιαίτερη σημασία αφιερώνοντας το γκολ που πέτυχε στον Λαμπρόπουλο. Εξαιρετική παρουσία από το αμυντικό δίδυμο Τσιγκρίνσκι – Τσόσιτς, όπως και σχεδόν απ’ όλη την ομάδα, που για ακόμα ένα ματς επέβαλε τον δικό της ρυθμό και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες με τον γνωστό τρόπο ανάπτυξης. Ανίκητος όποτε χρειάστηκε ο Μπάρκας, έπιανε τα πάντα!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου).

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Σωτηρίου, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Μιχόγεβιτς, Κοροβέσης, Μπολάκης, Παπαστεριανός (67’ Νάστος), Κυριακίδης, Σασί (46’ Βουό), Πλατέλλας, Αραβίδης (67’ Κουτσιανικούλης).

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Γκάλο, Τσόσιτς, Τσιγκρίνσκι, Λόπες (72’ λ.τρ. Χουλτ), Γαλανόπουλος, Σιμόες, Κλωναρίδης (58’ Γιαννιώτας), Μπακασέτας, Μάνταλος, Πόνσε (68’ Γιακουμάκης).