«Akis’ Food Tour»: Κόνιτσα, Ζαγοροχώρια, Μαστοροχώρια

Το γαστρονομικό οδοιπορικό του Άκη Πετρετζίκη συνεχίζεται με ένα...

Αira Αdomaityte: Η όμορφη Λιθουανή έφυγε από τον Αγιο Δομίνικο μία εβδομάδα...

Το πιο sexy κορίτσι του φετινού «Survivor» έφτασε στην...

Ταφόπλακα για ΠΑΟ το «ντου»

Σοβαρά επεισόδια στο ΟΑΚΑ τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα τη διακοπή στο 70′ και ενώ ο Ολυμπιακός είχε πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Γκέρερο

Από τον
Χάρη Δάντση

Κατάντια! Αλλο ένα ντέρμπι, αυτή τη φορά το Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, διακόπηκε στο 70ό λεπτό (κι ενώ προηγούνταν οι Ερυθρόλευκοι 1-0) λόγω εισβολής οπαδών των γηπεδούχων και επεισοδίων που γύρισαν το ελληνικό ποδόσφαιρο πολλά χρόνια πίσω. Για ακόμη μία φορά επικράτησε ο νόμος των λίγων, που στέρησαν τη δυνατότητα στους πολλούς που βρέθηκαν στο γήπεδο να παρακολουθήσουν ένα παιχνίδι αντάξιο της ιστορίας των δύο συλλόγων.

Εξ αρχής η ατμόσφαιρα μύριζε μπαρούτι. Το clasico ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς όταν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης χούλιγκαν με καλυμμένα τα πρόσωπά τους έφτασαν ανενόχλητοι και με άγριες διαθέσεις στον βοηθητικό πάγκο των Πειραιωτών όπου κάθονταν συνοδοί της αποστολής αλλά και ο τεχνικός διευθυντής, Φρανσουά Μοντέστο. Επικράτησε ολιγόλεπτο… χάος αλλά με την (καθυστερημένη) επέμβαση των ανθρώπων ασφαλείας αποφεύχθησαν τα χειρότερα. Οπως κατήγγειλαν άνθρωποι του πειραϊκού συλλόγου, ένας από τους εισβολείς κρατούσε μαχαίρι! Το παιχνίδι όμως συνεχίστηκε –μετά από περίπου επτά λεπτά– κανονικά.

Η χαριστική βολή από τους ανεγκέφαλους ωστόσο ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Επειτα από συμπλοκές εκτός σταδίου με τους άνδρες της Αστυνομίας και τη ρίψη χημικών που έκανε την ατμόσφαιρα αποπνικτική, άνοιξε η πόρτα του πετάλου των οργανωμένων οπαδών του Τριφυλλιού για να μπορέσουν να αλλάξουν θύρα! Κάποιοι εξ αυτών θέλησαν να κινηθούν προς άλλη κατεύθυνση και μοιραία ο διαιτητής έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Το ΟΑΚΑ δεν εκκενώθηκε πλήρως και μετά από 15 λεπτά αποφάσισε οριστική διακοπή και ενώ εκτός γηπέδου επικρατούσε χάος!

«Οριστική διακοπή χωρίς αιτιολογία» υποστήριζαν πάντως από την πλευρά του Τριφυλλιού, ότι αποφασίστηκε. Για την ιστορία, το γκολ των Ερυθρολεύκων πέτυχε ο Γκερέρο με κεφαλιά στο 53ο λεπτό ύστερα από ασίστ του Κούτρη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1 ΔΙΑΚ.