Πάνος Καλίδης: «Πιστεύω ότι δεν είμαι καλός πατέρας»

«Σασμός»: Nέο απειλητικό σημείωμα για Μαθιό και Βασιλική!

Μπο: «Θέλω να γίνω μπαμπάς και να κάνω τη δική μου οικογένεια...

Ο Μπο παραχώρησε μια συνέντευξη στην εκπομπή «Mega Καλημέρα»....

Οι ΟΠΑΠ Champions καλωσορίζουν τη Γεωργία Δεσπολλάρη

Η νεαρή αθλήτρια στίβου είναι το 12ο μέλος του...

Πρόκριση-θρίλερ

Ο ΠΑΟΚ λύγισε 4-2 τον Πανιώνιο στην παράταση με αμφισβητούμενο πέναλτι και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά

«Πύρρειος πρόκριση» για τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα εις βάρος του Πανιωνίου με 4-2 στην παράταση, σε έναν αγώνα που τα είχε όλα, όπως και την απόφαση των παικτών της ομάδας της Νέας Σμύρνης να μην κάνουν σέντρα μετά το καθοριστικό τέταρτο γκολ από πέναλτι που εκτέλεσε ο Βιεϊρίνια!

Τρεις ήταν οι καθοριστικές φάσεις του α’ μέρους, τα δυο γκολ και το πέναλτι που δεν καταλόγισε ο Σκουλάς υπέρ του Δικεφάλου, μετά από ένα 45λεπτο αρκετά νευρικό, δυνατό, με λίγες φάσεις και τους γηπεδούχους να έχουν την ελαφρά υπεροχή.

Ο Πανιώνιος ήταν καλά οργανωμένος στην άμυνα και τα σχέδια του Λουτσέσκου άλλαξαν νωρίς, όταν τραυματίστηκε ο Πέλκας και τη θέση του πήρε ο Μπίσεσβαρ, αλλά αυτός ήταν που έλυσε και τον «γόρδιο δεσμό» της άμυνας του Πανιωνίου, με το γκολ στο 32′ και αφού εκμεταλλεύθηκε ασθενή απόκρουση του Κότνικ.

Δεν χάρηκε για πολύ ο ΠΑΟΚ, αφού δυο λεπτά αργότερα ο Ντουρμισάι βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και σκόραρε, ενώ κατευθύνθηκε να πανηγυρίσει μπροστά στη θύρα 4!

Η πίεση των γηπεδούχων ήταν πολύ μεγάλη στο α’ μέρος, αλλά άντεξε ο Πανιώνιος, με διπλή ζώνη άμυνας. Κατάφερε μάλιστα σε μία από τις ελάχιστες επιθετικές του προσπάθειες να ισοφαρίσει και να βάλει δύσκολα στους παίκτες του Λουτσέσκου.

Η φάση που «φωνάζει» ο ΠΑΟΚ έγινε στο 25′, όταν ο Σταυρόπουλος τραβάει μέσα στην περιοχή της ομάδας του τον Κρέσπο, προτού σκοράρει ο Ισπανός, και ο ρέφερι Σκουλάς κλείνει τα μάτια…

Το ξεκίνημα του β’ μέρους ήταν πολύ δυνατό για τον Δικέφαλο, που πίεσε για το δεύτερο γκολ, έχασε ευκαιρίες και είναι χαρακτηριστικό ότι στο 60′ οι τελικές ήταν 17-2 και τα κόρνερ 13-0! Ο Δικέφαλος έπαιζε κυριολεκτικά… μονότερμα τον Πανιώνιο, αλλά τα στατιστικά και οι ευκαιρίες, εάν δεν αξιοποιηθούν, δεν φέρνουν γκολ.

Τη λύση έδωσε ο Σφιντέρσκι, με κεφαλιά από κοντά (82′) και το προβάδισμα 2-1 που οδήγησε στην παράταση. Εκεί ήρθε ένα σοκ, με το γκολ του Καμαρά στο 94′, στην τρίτη τελική που δημιούργησε ο Πανιώνιος έως τότε (!), μια φοβερή ατυχία με δοκάρι του Μάτος σε κενή εστία (110′) και το γκολ του Ακπομ από σέντρα του Βιεϊρίνια (113′) και η λύτρωση στο 118′ με πέναλτι τουλάχιστον αμφισβητούμενο (η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Μανθάτη), που εκτέλεσε ο Βιεϊρίνια και έδωσε την πρόκριση στον ΠΑΟΚ με 4-2.

Διαιτητής: Σκουλάς (Θεσσαλίας).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Γιαννούλης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σάκχοφ, Ολιβέιρα, Πέλκας (14′ Μπίσεσβαρ), Λημνιός (56′ Άκπομ), Ενρίκε (97′ Μίσιτς), Σφιντέρσκι.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Κότσιτς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου (77′ Άρτσε), Κόρμπος, Μανιάτης, Τσιλούλης (90′ Καμαρά), Μπουμάλ, Μανθάτης, Ντουρμισάι.

{{-PCOUNT-}}13{{-PCOUNT-}}

Ακολουθήστε την Espresso στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΔΗΜΟΦΙΛΗ

Οι αστρολογικές προβλέψεις της ημέρας για την Τετάρτη 17 Απριλίου

ΚΡΙΟΣ: Πολλά είναι αυτά που θα λειτουργήσουν θετικά στη...

Διπλός Λιάγκας στον ΑΝΤ1

Ο Γιώργος Λιάγκας όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει!...

Cool στο κέντρο της Αθήνας ο Μπισμπίκης

Η νέα ταινία του Γιάννη Οικονομίδη «Σπασμένη φλέβα» άρχισε...

Bασίλισσα Σοφία της Ισπανίας: Υστερα από τέσσερις ημέρες νοσηλείας επέστρεψε στο παλάτι

Υστερα από τέσσερις ημέρες νοσηλείας και αγωνίας για τον...

Η περιπέτεια του πατέρα του Τζέιμς Καφετζή

Ποιος Τζέιμς; Ο πατέρας του, ο Λευτέρης, είναι ο...

Νίκος Αποστολόπουλος: «Η Φαίη Σκορδά είναι σαν τους αναστενάρηδες, λες και περπατάει σε αναμμένα κάρβουνα»

Ο Νίκος Αποστολόπουλος παραχώρησε μια συνέντευξη στην εκπομπή «Mega...