Χάρης Βεραμόν: Το θρίλερ 348 σελίδων με άλυτες αστυνομικές υποθέσεις

«Akis’ Food Tour»: Κόνιτσα, Ζαγοροχώρια, Μαστοροχώρια

Το γαστρονομικό οδοιπορικό του Άκη Πετρετζίκη συνεχίζεται με ένα...

Ψυχάρα ΠΑΟΚΑΡΑ!

“Χρυσό” 1-1 του “Δικεφάλου” στη Γερμανία με γκολάρα του Στοκ

Ανοιξε φτερά στη Γερμανία ο «Δικέφαλος του Βορρά». Ενας ψυχωμένος ΠΑΟΚ πήρε χθες βράδυ σπουδαίο αποτέλεσμα (1-1) απέναντι στη Σάλκε μέσα στο «Φέλτινς Αρίνα» και κάνει όνειρα πρόκρισης στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Χουμπ Στέφενς, που πίκρανε την πρώην ομάδα του, έστησε πολύ καλά τον «Δικέφαλο» που καλείται πλέον να υπερασπιστεί το 1-1 στη ρεβάνς της (άδειας λόγω τιμωρίας) Τούμπας την ερχόμενη Τρίτη.

Τα πρώτα λεπτά ανήκαν στους παίκτες του ΠΑΟΚ που μπήκαν δυνατά και προσπάθησαν (από τα άκρα) να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους. Δεν έκαναν όμως τη μεγάλη φάση και στη συνέχεια τα ηνία του αγώνα πέρασαν ολοκληρωτικά στα… πόδια των παικτών της Σάλκε που ζήτησαν πέναλτι στο 9′, όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Βίτορ. Οι Γερμανοί πήραν το κέντρο και με διαδοχικές επιθέσεις από την αριστερή πλευρά του ΠΑΟΚ δημιούργησαν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Χακόμπο. Η πολιορκία της Σάλκε ευδοκίμησε στο 32′ με ωραίο πλασέ του Φαρφάν. Εξι λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Λούκας σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή.

Το δεύτερο 45λεπτο δεν είχε τον ίδιο ρυθμό από πλευράς Γερμανών. Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε και απείλησε στο 56′ και το 69′ με σουτ των Λούκας και Στοκ. Ο Σλοβάκος στο 73′ έπιασε φοβερό σουτ και έγραψε το 1-1. Επτά λεπτά αργότερα ο Χέβεντες πλάσαρε στο τετ-α-τετ με τον Χακόμπο, όμως ο γκολκίπερ του «Δικεφάλου» έδιωξε σωτήρια.

ΣΑΛΚΕ: Χίλντεμπραντ, Φουκς, Χέβεντες, Ματίπ, Ουτσίνα, Χόγκερ (78′ Γκορέτσκα), Τζόουνς, Ντράξλερ, Φαρφάν (87′ Πούκι), Σαλάι, Μέγερ (70′ Κλέμενς).

ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Κίτσιου, Λίνο, Βίτορ, Κατσουράνης, Λάζαρ, Τζιόλης, Λόρενς (60′ Κάτσε), Λούκας (88′ Ολίσε), Στοκ, Σάλπιγγίδης (61′ Αθανασιάδης).