Μυστήριο με νοσηλεύτρια στην Κέρκυρα! Παρέλυσε μετά το εμβόλιο

Την εισαγγελική παρέμβαση προκάλεσαν οι δηλώσεις του προέδρου της ΠΟΕΔΗΝ Μιχάλη Γιαννάκου, ο οποίος συνέδεσε την παράλυση στα κάτω άκρα μίας νοσηλεύτριας με τον πρόσφατο εμβολιασμό της κατά του κορονοϊού.

Μετά τη δεύτερη δόση του εμβολίου η 40χρονη νοσηλεύτρια παρουσίασε το σύνδρομο Guillain-Barré, που είχε αποτέλεσμα να παραλύσουν τα κάτω άκρα της. Ωστόσο, οι γιατροί που την εξετάζουν δεν είναι ακόμη σε θέση να πουν αν το σύνδρομο συνδέεται με το εμβόλιο. Η νοσηλεύτρια, που είναι μητέρα δύο παιδιών, εργάζεται στην Πνευμονολογική Κλινική του Νοσοκομείου Κέρκυρας και έχει εμπειρία 17 ετών.

Πονοκέφαλος

«Οταν έκανε την πρώτη δόση του εμβολίου, αισθάνθηκε έναν ελαφρύ πονοκέφαλο, αδυναμία και παρουσίασε χαμηλό πυρετό, αλλά η κατάσταση εξελίχθηκε καλά τελικά σε εκείνη τη φάση» ανέφερε στο newsit.gr o πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ, που αποκάλυψε το σχετικό θέμα, και συνέχισε:

«H δεύτερη δόση τής δημιούργησε προβλήματα. Ξεκίνησαν γρήγορα μυαλγίες, ζαλάδες και ένας υψηλός πυρετός (40). Στη συνέχεια, ήρθε η παραλυσία στα κάτω άκρα. Τώρα νοσηλεύεται στο νοσοκομείο. Το σύνδρομο Guillain-Barré, που μου το επιβεβαίωσαν και από το νοσοκομείο, είναι μία από τις παρενέργειες του εμβολίου. Και η ίδια αυτό μου είπε ότι αντιμετωπίζει τώρα. Αν είναι παρενέργεια του εμβολίου, η συνάδελφός μας πρέπει να αποκατασταθεί οικονομικά. Πρόκειται για μια γυναίκα που τηρεί ευλαβικά όλα τα μέτρα προφύλαξης και ασφάλειας και είναι ένθερμη υποστηρίκτρια των εμβολίων. Της μίλησα χθες το απόγευμα. Μου είπε ότι είναι πολύ απογοητευμένη και στενοχωρημένη με την εξέλιξη και ότι φοβάται τα χειρότερα».

Λίγες ώρες

Το πρόβλημα που παρουσιάστηκε στη νοσηλεύτρια περιέγραψε και η πρόεδρος των εργαζομένων στο Νοσοκομείο Κέρκυρας Ντίνα Ιωάννου:

«Εκανε τη δεύτερη δόση του εμβολίου και μεταξύ των άλλων συμπτωμάτων που παρουσίασε ήταν και αυτό της παράλυσης των κάτω ακρών. Τη δεύτερη δόση του εμβολίου την έκανε πριν από τέσσερις – πέντε ημέρες και τα συμπτώματα της παρουσιάστηκαν έπειτα από λίγες ώρες. Νοσηλεύεται στο νοσοκομείο και οι γιατροί εξετάζουν όλα τα ενδεχόμενα. Πρόκειται για το πρώτο περιστατικό που παρουσιάζεται μετά τη λήψη της δεύτερης δόσης. Θα πάρει μεγάλο χρονικό διάστημα η αποκατάστασή της και θα χρειαστούν αρκετά χρήματα. Αυτή τη στιγμή η συνάδελφος είναι σε δύσκολη κατάσταση».

Οι δηλώσεις του κ. Γιαννάκου οδήγησαν την Εισαγγελία Πρωτοδικών της Αθήνας να διατάξει προκαταρκτική εξέταση, στο πλαίσιο της οποίας θα διερευνηθεί αν έχει διαπράξει το αδίκημα της διασποράς ψευδών ειδήσεων, αφού δήλωσε πως η παράλυση της γυναίκας αποτελεί παρενέργεια του εμβολίου προτού αποφανθούν σχετικά οι γιατροί.

{{-PCOUNT-}}8{{-PCOUNT-}}

Ακολουθήστε την Espresso στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟ MOBILE APP ΤΗΣ ESPRESSO

ΔΗΜΟΦΙΛΗ