Τη «μαύρη αγορά» των σούπερ δοτών σπέρματος στις ΗΠΑ...

Δεν θα πιστέψετε ποιος διάσημος τραγουδιστής είναι το αγοράκι στη φωτογραφία

Ο 37χρονος σήμερα διάσημος τραγουδιστής ανέβασε μια φωτογραφία του...

Ηρωική πρόκριση του «Αγιαξ της Ηπείρου» στην παράταση μέσα στην Νορβηγία

«Εφτάψυχος»! ΠΑΣ Γιάννινα: Επαιξε με τη φωτιά (3-1 από την Οντ), αλλά πήρε παλικαρίσια πρόκριση

Επαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε. Ο ΠΑΣ Γιάννινα ηττήθηκε 3-1 από την Οντ στη Νορβηγία για τον 2ο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ, όμως το γκολ του Κούτρη στην παράταση (98′) χάρισε στην ομάδα της Ηπείρου την πολυπόθητη πρόκριση (με συνολικό σκορ 4-3) στην επόμενη φάση.

Μεγάλη επιτυχία για τους Ηπειρώτες, που έγραψαν ιστορία, στην πρώτη ευρωπαϊκή συμμετοχή τους. Ταυτόχρονα, όμως, πήραν και ένα καλό… μάθημα. Εξάλλου, οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη, που είδαν δύο φορές τον Χάγκεν να βγάζει την μπάλα πάνω στη γραμμή και δεν είχαν απειληθεί, πλήρωσαν το γεγονός ότι αδράνησαν για ένα τρίλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο και δέχθηκαν δύο γκολ από τους Νόρντκβελε με πέναλτι (55′) και Ακαμπουέζε (57′).

Στην παράταση

Στο 89′ ο Ρουντ έκανε το 3-0 και έστειλε το ματς στην παράταση. Αλλωστε, στο πρώτο παιχνίδι οι Ηπειρώτες είχαν κερδίσει 3-0 τους Νορβηγούς στους Ζωσιμάδες. Παρότι οι αντίπαλοι είχαν το ψυχολογικό αβαντάζ, ο ΠΑΣ βρήκε δίχτυα στο 98′ με τον Κούτρη, ύστερα από φοβερή προσποίηση του Μαμπουλού. Ο σκόρερ του ΠΑΣ είχε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει κι άλλο τέρμα, αφού προηγουμένως ο Πασχαλάκης είχε κάνει απίστευτη διπλή επέμβαση, όμως το σουτ κατέληξε στο δοκάρι (110′) του Ρόσμπαχ. Και το 3-1, ωστόσο, ήταν αρκετό για την ομάδα των Ιωαννίνων, που είχε χθες τη στήριξη περισσότερων από 400 οπαδών της στη Νορβηγία, για να προκριθεί. Στην επόμενη φάση, στον γ’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, ο ΠΑΣ θα αντιμετωπίσει την ολλανδική Αλκμααρ.

ΟΝΤ ΓΚΡΕΝΛΑΝΤ (Νταγκ – Εϊλεφ Φάγκερμο): Ρόσμπαχ, Ρουντ, Χάγκεν, Μπέργκε, Γκόγκααρντ, Σάμουελσεν (63′ Μπεργκ), Νόρντκβελε (84′ Μεσούντι), Γένσεν, Ακαμπουέζε, Γιόχανσεν, Ζεκνίνι.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Μπέριος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Καρανίκας, Ναδάλες, Κοζορώνης (94′ Δώνης), Λίλα, Ακόστα, Γιάκος (79′ Μαμπουλού), Φερφελής (66′ Κούτρης).

04.06 espr.weekend 260x160 630x388