«Σασμός»: H Μαρίνα με τη γιαγιά Ειρήνη συμφιλιώνονται

Μαριάντα Πιερίδη: Ερωτικό ταξιδάκι στο Λονδίνο

Απόδραση στο Λονδίνο με το νέο της αμόρε για...

Ο ντελιβεράς που είχε αφοδεύσει σε ασανσέρ και πασάλειψε τους τοίχους μονοκατοικίας...

Δεν έχουν περάσει παρά μόνο δυόμισι μήνες από εκείνο...

Ηταν «αφεντικό»

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν της ΑΕΚ πιο άνετα από ό,τι δείχνει το 78-67 και έμειναν μόνοι αήττητοι

Από τον
Γιώργο Σηφάκη

Η ΑΕΚ χρειάζεται ακόμη πολύ δρόμο, για να μπορέσει να μπει σφήνα στους «αιωνίους». Ο Ολυμπιακός, σαφώς ανώτερος, κέρδισε χωρίς να φορτσάρει την Ενωση με 78-67 (της έσπασε το αήττητο) φτάνοντας στο 8/8 στην Basket League και παράλληλα ξεπέρασε με τον καλύτερο τρόπο την εντός έδρας ήττα από τη Μακάμπι για την Ευρωλίγκα.

Επίσης, έφτασε το 25-0 με αντίπαλο την ΑΕΚ, καθώς η τελευταία φορά που ηττήθηκε από την Ενωση ήταν στο Γαλάτσι το μακρινό 2004 (18/12/2004). Ο Κεμ Μπιρτς ήταν εξαιρετικός για τον Ολυμπιακό, φτάνοντας σε double double με 12 πόντους (4/5 δίποντα) και 10 ριμπάουντ, ενώ είχε και 3 κοψίματα, με δεύτερο τον Ματ Λοτζέσκι, αν και ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 17 πόντους (3/6 τρίπ., 5 ριμπ.).

Ο Πρίντεζης

Ο Γιώργος Πρίντεζης ξεκίνησε την «ερυθρόλευκη» παράσταση, έχοντας 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης για μία ασίστ δεν έφτασε το δικό του double double (10 π., 9 ασίστ). Ο Ολυμπιακός είχε συνολικά 11 κοψίματα. Η ΑΕΚ, που εκτός από την ήττα είδε και τον Κώστα Βασιλειάδη να τραυματίζεται και να αποχωρεί με πόνους 44” πριν από το τέλος, είχε κορυφαίο τον Ρόκο Λένι Ούκιτς με 14 πόντους. Τα δεκάλεπτα: 26-16, 43-34, 65-46, 78-67. Στα άλλα παιχνίδια, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με σκορ 77-75 του Ρεθύμνου στον αγώνα της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Σάιμπερτ, ο οποίος με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος. Από την άλλη, ο Κολοσσός Ρόδου πήρε μια σημαντική νίκη απέναντι στην Κύμη με σκορ 64-54, χάρη στην ψυχραιμία που έδειξαν οι παίκτες του στα τελευταία λεπτά. Ο Προμηθέας Πάτρας συνεχίζει να εντυπωσιάζει στην παρθενική παρουσία του στην Α1, παίρνοντας την 4η νίκη του σε οκτώ αγώνες, με το πολύ άνετο 84-67 επί των Τρικάλων. Στις νίκες επέστρεψε και ο Αρης, επικρατώντας εκτός έδρας της Δόξας Λευκάδας με σκορ 79-69. Τέλος, ο Κόροιβος πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, σε άλλο ένα θρίλερ, μέχρι να κάμψει στην παράταση την αντίσταση του Λαυρίου με 89-86.

Στο ντέρμπι γυναικών ο Ολυμπιακός κέρδισε 74 – 43 τον Παναθηναϊκό, που έκανε ένσταση για τη συμμετοχή της Μάλτση.

04.06 espr.weekend 260x160 630x388 630x388 630x389 630x388 630x388 630x387 630x387 630x387 630x389