Ο Ολυμπιακός, με αρκετές ρεζέρβες στη σύνθεσή του, πέρασε (0-4) από την Κρήτη και έκανε το «2×2» στο κύπελλο
Από τον
Χάρη Δάντση
Ο Πάουλο Μπέντο έδωσε ευκαιρίες σε αρκετές ρεζέρβες κι αυτές τον έβγαλαν ασπροπρόσωπο… Οι Καμπιάσο (16′), Ιντέγε (25′), Θεολόγου (42′ αυτ.) και Πάρντο (49′) υπέγραψαν το χθεσινό 4-0 του Ολυμπιακού επί των Χανίων για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος.
Οι «ερυθρόλευκοι», που έκαναν το δύο στα δύο στον όμιλο και σφράγισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Χανιώτες. Ο Πορτογάλος τεχνικός έδωσε φανέλα βασικού πρώτη φορά στον Χουτεσιώτη, αλλά και στους Ρομαό (σε ρόλο στόπερ), Ντε Λα Μπέγια (επανήλθε στη δράση ύστερα από δύο μήνες) και Μάριν. Ο τελευταίος αγωνίστηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά. Καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι Φιγκέιρας και Πάρντο, ενώ ιδιαίτερα δραστήριος ήταν ο Μανθάτης. Στο 69′ ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του Καρντόσο.
«Είμαι ικανοποιημένος από τον τρόπο που αντιμετωπίσαμε το παιχνίδι, είχαμε τον έλεγχο αλλά και καλή λειτουργία τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί ο ρυθμός να μην ήταν ο ίδιος, όμως παίξαμε καλά. Είμαστε ικανοποιημένοι από το γεγονός πως αρκετοί παίκτες μας πήραν χρόνο συμμετοχής, ανάμεσά τους και νέα παιδιά από τις ακαδημίες. Χαιρόμαστε όταν βλέπουμε τους νέους να παίρνουν χρόνο, γιατί έτσι βοηθάμε στην εξέλιξή τους» δήλωσε ο Πορτογάλος τεχνικός του πειραϊκού συλλόγου.
Βραβείο σε Μαρινάκη
Στο μεταξύ, πριν από την έναρξη του παιχνιδιού η διοίκηση των Χανίων βράβευσε τον παλαίμαχο ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού Πέτρο Μαρινάκη.
ΧΑΝΙΑ (Θοδωρής Γκάτζιος): Αθανασίου, Ζερής, Ηρακλής, Θεολόγου, Δαμιανάκης, Φουρλάνος (72′ Βαρούχας), Γκεμίσης, Τσουκάνης, Μάνιας, Νικολόπουλος (46′ Ντούμος), Λύρας (58′ Σταματής).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Χουτεσιώτης, Ντε Λα Μπέγια (77′ Τσιμίκας), Ρομαό, Μποτία, Φιγκέιρας, Μπουχαλάκης, Καμπιάσο, Πάρντο, Μάριν, Μανθάτης (65′ Ανδρούτσος), Ιντέγε (46′ Καρντόσο).