«TV Queens»: Χριστοπούλου στον ρόλο της καθηγήτριας

«Ο Παράδεισος των κυριών»: Η Αμαλία είναι απογοητευμένη με τον Ντίνο

Στο… μικροσκόπιο 20 Ελληνες Influencers που ελέγχονται για παραπλανητικές πρακτικές

Ο Σκάι καλοβλέπει το τηλεπαιχνίδι «Still Standing» με παρουσιάστρια την Καραβάτου

Χρυσή υπόκλιση

Πρώτος ο Πετρούνιας και στο Παγκόσμιο Κύπελλο! Ασημένιο μετάλλιο η Μιλλούση

Επιμέλεια
Γιώργος Αδαμόπουλος

Επιβεβαιώνοντας τα λεγόμενά του, καθώς τονίζει «μεγαλύτερος αντίπαλός μου είναι ο εαυτός μου», ο Λευτέρης Πετρούνιας πρόσθεσε άλλο ένα χρυσό μετάλλιο στη σπουδαία συλλογή του.

Ο χρυσός Ολυμπιονίκης των κρίκων στους περσινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο κατέκτησε προχθές την πρώτη θέση και στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Μπακού, στην ίδια πόλη όπου το 2015 είχε αναδεχθεί πρωταθλητής Ευρώπης! Ο Πετρούνιας, ο οποίος κατέχει και τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή από τους αγώνες του 2016, έλαβε 15.466 β. με βαθμό δυσκολίας 6,30, βελτιώνοντας τη δική του καλύτερη επίδοση από τον προκριματικό (15.333 β.).

Μαζί του στο βάθρο ανέβηκαν οι Τακέντα (Ιαπωνία, 14.766 β.) και Γιουντένκοφ (Ουκρανία, 14.233 β.), ενώ ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης κατετάγη πέμπτος (13.800 β.).

Ο Λευτέρης Πετρούνιας τόνισε χθες: «Ηταν ένα πολύ καλό μήνυμα, εν όψει Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (σ.σ.: 19/4 έως 23/4 στη Ρουμανία), αλλά θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε με τον κ. Δημήτρη Ράφτη, ώστε να τελειοποιήσουμε τις λεπτομέρειες».
Λίγη ώρα αργότερα χθες η Βασιλική Μιλλούση κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη δοκό, φτάνοντας τα 14 μετάλλια στην αντίστοιχη διοργάνωση της Διεθνούς Ομοσπονδίας Γυμναστικής και τα 12 από το 2009 κι έπειτα στη δοκό!
Η Μιλλούση έλαβε 13.633 β. και έμεινε πίσω από τη Ρουμάνα Καταλίνα Πονόρ (13.833 β.), αφήνοντας τρίτη την Αυστραλή Εμιλι Λιτλ (13.433 β.).

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, που κατέκτησε το τέταρτο ασημένιο σε Παγκόσμια Κύπελλα (μετρά επίσης τέσσερα χρυσά και έξι χάλκινα), σχολίασε: «Τα τελευταία ένα δύο χρόνια τα πράγματα δεν μου πήγαιναν καλά στις μεγάλες διοργανώσεις. Αυτό το μετάλλιο μου δίνει καλή ώθηση για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα».

Την τέταρτη θέση στις ασκήσεις εδάφους κατέκτησε η Ιωάννα Ξουλόγη (12.633 β.), μένοντας πίσω από Πονόρ (Ρουμανία,13.433 β.), Λιτλ (Αυστραλία, 13.400 β.) και Νεκράσοβα (Αζερμπαϊτζάν,12.833 β.), ενώ η Αργυρώ Αφράτη ήταν πέμπτη στο άλμα.

offer

{{-PCOUNT-}}12{{-PCOUNT-}}

Ακολουθήστε την Espresso στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΔΗΜΟΦΙΛΗ

Στο σφυρί η «Κόμισσα» του Γεωργούλη που φωνάζει για την αθωότητά του

Αντιμέτωπη με το… σφυρί βρίσκεται δεύτερη φορά σε διάστημα...

Οι αστρολογικές προβλέψεις της ημέρας για την Τετάρτη 17 Απριλίου

ΚΡΙΟΣ: Πολλά είναι αυτά που θα λειτουργήσουν θετικά στη...

Διπλός Λιάγκας στον ΑΝΤ1

Ο Γιώργος Λιάγκας όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει!...

Cool στο κέντρο της Αθήνας ο Μπισμπίκης

Η νέα ταινία του Γιάννη Οικονομίδη «Σπασμένη φλέβα» άρχισε...

Νίκος Αποστολόπουλος: «Η Φαίη Σκορδά είναι σαν τους αναστενάρηδες, λες και περπατάει σε αναμμένα κάρβουνα»

Ο Νίκος Αποστολόπουλος παραχώρησε μια συνέντευξη στην εκπομπή «Mega...

Bασίλισσα Σοφία της Ισπανίας: Υστερα από τέσσερις ημέρες νοσηλείας επέστρεψε στο παλάτι

Υστερα από τέσσερις ημέρες νοσηλείας και αγωνίας για τον...