Χάρης Βεραμόν: Το θρίλερ 348 σελίδων με άλυτες αστυνομικές υποθέσεις

ΗΠΑ: Ζευγάρι αδιανόητης διαστροφής

Παντρεμένη νοσοκόμα και ο σύζυγός της, που έχουν δύο...

Γιαννιώτη, Εσύ, Σούπερ Σταρ!

Ο,τι τον σκότωσε (στο Λονδίνο) τον έκανε πιο δυνατό (στη Βαρκελώνη) και του έδωσε το χρυσό στο Παγκόσμιο!

To μετάλλιο που του χρωστούσε η τύχη για κλάσματα δευτερολέπτων στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου το κέρδισε πανηγυρικά έναν χρόνο μετά. Ο Σπύρος Γιαννιώτης δάμασε τα κύματα της Καταλωνίας και με εκπληκτική κούρσα κατέκτησε χθες την πρώτη θέση στα 10 χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βαρκελώνης, διατηρώντας μάλιστα τον τίτλο που είχε κατακτήσει πριν από δύο χρόνια στη Σανγκάη.

Αν και το ξεκίνημά του στα νερά της Μπαρτσελονέτα δεν ήταν καλό, ο αθλητής του Ολυμπιακού έκανε καταπληκτικό ντεμαράζ μετά το 6ο χιλιόμετρο και κατόρθωσε να περάσει πρώτος τη γραμμή του τερματισμού με χρόνο 1ώρ:49:11.8. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι τα πέντε πρώτα χιλιόμετρα ήταν σχεδόν εξαφανισμένος. Εκανε πέρασμα στα 2,5 χλμ. από την 46η θέση και στα 5 χλμ. πέρασε στην 24η θέση.

Από κει και μετά ποιος τον είδε και δεν τον φοβήθηκε… Αρχισε να προσπερνάει τον έναν αντίπαλο μετά τον άλλο και στα 7,5 χλμ. βρέθηκε στην κορυφή έχοντας αντιπάλους τον Γερμανό Τόμας Λουρτζ για το τελευταίο 1.500αρι και τον Τυνήσιο Ουσάμα Μελούλι, ο οποίος πριν από λίγες ημέρες κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα πέντε χιλιόμετρα. Τελικά η τακτική που επέλεξε μαζί με τον προπονητή του Νίκο Γέμελο τον δικαίωσε απόλυτα και τον έφερε στην κορυφή του κόσμου αφήνοντας δεύτερο τον Λουρτζ με 1ώρ.49:14.5 και τρίτο τον Μελούλι με 1ώρ.49:19.2.

Ο 33χρονος παγκόσμιος πρωταθλητής, που πέρασε στην ιστορία ως ο γηραιότερος που κατακτά χρυσό μετάλλιο, αφιέρωσε τη μεγάλη του επιτυχία στον προπονητή του, στους γονείς του και κυρίως σε όλους τους Ελληνες. Αναφερόμενος στην κούρσα του τόνισε: «Είναι απίστευτο, αλλά αληθινό. Ηταν μια τρελή κούρσα, ιδιαίτερα στα τελευταία δυόμισι χιλιόμετρα. Εκεί κολύμπησα με μυαλό και ψυχή συναισθανόμενος αυτό που είχε συμβεί πέρυσι στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου».