Η επιστολή του «σφαγέα» των Αγίων Αναργύρων στην άτυχη Κυριακή

Ανατριχίλα προκαλεί το περιεχόμενο μιας από τις επιστολές που...

Selfie θανάτου για αισθητικό

Μια selfie κόστισε τη ζωή σε Ρωσίδα αισθητικό με...

Η ΑΕΚ «καιγόταν» για τους 3 βαθμούς και ο Παναθηναϊκός δεν δυσκόλεψε το έργο της (1-3)

Το ήθελε και το πήρε η ΑΕΚ! Το ντέρμπι του άδειου ΟΑΚΑ βάφτηκε κίτρινο, με την «Ενωση» να παίρνει μια επαγγελματική νίκη με 1-3 κόντρα στον γηπεδούχο Παναθηναϊκό.
Παρουσία του Γιάννη Αλαφούζου, ο οποίος βρέθηκε πρώτη φορά ύστερα από σχεδόν μία τριετία στις εξέδρες του ΟΑΚΑ, οι δύο ομάδες μπήκαν από την αρχή επιθετικά, αποφασισμένες να διεκδικήσουν με όλες τους τις δυνάμεις τη νίκη. Μάλιστα, η ομάδα του Καρέρα κατάφερε στην πρώτη ουσιαστικά καλή φάση να ανοίξει το σκορ.

• Από τον
    Γιώργο Σηφάκη

Ο Μάνταλος από τα δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Τσιγκρίνσκι αφύλακτος στο κέντρο της άμυνας πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Διούδη κάνοντας στο 8′ το 1-0. Η απάντηση για τους «πρασίνους» ήρθε μόλις οκτώ λεπτά αργότερα και μάλιστα πλήρωσαν την «Ενωση» με το ίδιο νόμισμα. Ο Μπουζούκης στο 16′ έκανε τη σέντρα και ο Κουρμπέλης με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Μπάρκα για το 1-1.

Οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά στο να πετύχουν και δεύτερο γκολ στο 31′, όταν πάλι ο Μπουζούκης με κάθετη πάσα βρήκε στον κενό χώρο τον Καμπετσή, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Μπάρκα, έκανε το πλασέ, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ με το πόδι έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Αυτό που δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι το πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Ολιβέιρα στο 43′ έκλεψε την μπάλα από τον Κολοβέτσιο, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε για φάουλ (τράβηγμα στη φανέλα), ο Πορτογάλος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 2-1.

Στην επανάληψη έγινε παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις. Η «Ενωση» με τα δύο γκολ του πρώτου μέρους και το πέναλτι του Βέρντε στις καθυστερήσεις (90’+3′) κέρδισε το ματς με 1-3. Ο Παναθηναϊκός φάνηκε κουρασμένος και χωρίς φλόγα για ένα τέτοιο ματς.
ΠΑΟ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Θεοχάρης, Ζαγαρίτης, Μπουζούκης (88′ Κολοβός), Ανουάρ (65′ Χατζηγιοβάνης), Αλεξανδρόπουλος (46′ Σερπέζης), Μακέντα, Καμπετσής (46′ Περέα).

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες (91′ Σαμπανάτζοβιτς), Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Λιβάγια, Μάνταλος (91′ Βέρντε), Ολιβέιρα (75′ Αραούχο).