Μετά το πένθος της απώλειας του τέως βασιλιά Κωνσταντίνου,...

Άγριο κράξιμο στην Κιμ Καρντάσιαν για το fake μακροβούτι

Πάλι καλά που η Κιμ Καρντάσιαν δεν καρφώθηκε με...

Καλλονός στο ΟΑΚΑ

Επαιξε σαν γηπεδούχος και σκόρπισε με φουλ επίθεση τους νησιώτες στο καλύτερό του ματς.

Τις παλιές καλές του εποχές στο Ολυμπιακό Στάδιο θυμήθηκε χθες ο Παναθηναϊκός, στο οποίο επέστρεψε αυτή τη φορά ως φιλοξενούμενος παίζοντας ωραία μπάλα επί της -τυπικά γηπεδούχου- Καλλονής. Ετσι πέτυχε την πιο ευρεία νίκη του στο πρωτάθλημα με 4-0, που τον έφερε μόνο τέταρτο στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι «πράσινοι» αυτή τη φορά δεν πήραν το ματς αψήφιστα όταν προηγήθηκαν, είχαν καλό ρυθμό και με το τρίο Πράνιτς, Μπεργκ, Καρέλλη να πρωταγωνιστεί, κατάφεραν να «κλειδώσουν« το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο.

Η Καλλονή, που «στρατοπέδευσε» τις προηγούμενες μέρες στο Ηράκλειο δίνοντας δύο σερί ματς με τον ΟΦΗ, δικαιολογημένα (ίσως) δεν είχε φρεσκάδα και με εξαίρεση τους Λεοζίνιο (αναστάτωσε αρκετές φορές την αντίπαλη άμυνα) και Χονγκ (έκανε σωτήριες επεμβάσεις), οι υπόλοιποι κινήθηκαν στη μετριότητα και αντιμετώπισαν το ματς μοιρολατρικά από όταν δέχθηκαν το πρώτο γκολ.

Στο 29′, σε μια φάση με μπόλικο σασπένς, ο Καρέλης νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Χονγκ, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Μπεργκ κράτησε τη μπάλα και την κατάλληλη στιγμή τη γύρισε στον Πράνιτς, που βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και σε κενή εστία έκανε το 0-1 (29′). Δύο λεπτά αργότερα ο «δαιμόνιος» Καρέλης έχασε διπλή ευκαιρία, ενώ ο Αμπέιντ στο 37′ πέρασε ανάμεσα στους αμυντικούς, αλλά τον σταμάτησε ο Χονγκ.

Τελικά χρειάστηκε μια ωραία κάθετη πάσα του Ζέκα στον Μπεργκ, που με εξαιρετικό τρόπο «κρέμασε» τον τερματοφύλακα της Καλλονής (0-2), για να στείλει τον Παναθηναϊκό με δύο γκολ διαφορά στα αποδυτήρια.

Ο Λεοζίνιο έχασε μια απίστευτη ευκαιρία στο 57′ για να βάλει την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι σουτάροντας χιλιοστά άουτ από το δοκάρι του Κοτσόλη (προτιμήθηκε πάλι αντί του Καπίνο) και αφού δεν μπόρεσε σε μια-δύο ακόμη περιπτώσεις να πετύχει γκολ, σε αντεπίθεση του Παναθηναϊκού έγινε το 0-3.

Ο Αμπέιντ βρήκε τον Πράνιτς (67′), που σταμάτησε την μπάλα και με «διαβασμένο» σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό γκολ. Στις καθυστερήσεις μπήκε το κερασάκι στην τούρτα με πλασέ του Αμπέιντ από πάσα του Κλωναρίδη (0-4). Στο 83′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μαρσέλο.

ΣΚΟΡΕΡ: Πράνιτς (29′- 67′ ), Μπεργκ (43′), Αμπέιντ (93′).

ΚΑΛΛΟΝΗ (Γιάννης Ματζουράκης): Χονγκ, Χωριανόπουλος, Λεάντρο, Αναστασιάδης, Ποντάνι, Φαρία (74′), Μαρσέλο, Λεοζίνιο, Γκαρσία (73′ Λόπεζ), Μανούσος (57′ Βάλιος), Καζάκης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Κοτσόλης, Νάνο (82′ Χουχούμης), Κουτρουμπής, Σίλντενφελντ, Τριανταφυλλάκος (71′ Μαρινάκης), Μέντες, Ζέκα, Πράνιτς, Καρέλης, Αμπέιντ, Μπεργκ (74′ Κλωναρίδης).

{{-PCOUNT-}}4{{-PCOUNT-}}

Στο σφυρί η «Κόμισσα» του Γεωργούλη που φωνάζει για την αθωότητά του

Αντιμέτωπη με το… σφυρί βρίσκεται δεύτερη φορά σε διάστημα...

Θύμα και… η αδελφή της Μηλιού – Η υπόθεση του άγριου ξυλοδαρμού από τον σύντροφό της

Την ώρα που το πανελλήνιο προσπαθεί να συνέλθει από...

Οσα έγιναν στο παρασκήνιο και οδήγησαν στο… διαζύγιο του Mega από την Ελένη Μενεγάκη

Τη στιγμή που γίνεται μεγάλος ντόρος στα δημοσιογραφικά γραφεία...

Νίκος Αποστολόπουλος: «Η Φαίη Σκορδά είναι σαν τους αναστενάρηδες, λες και περπατάει σε αναμμένα κάρβουνα»

Ο Νίκος Αποστολόπουλος παραχώρησε μια συνέντευξη στην εκπομπή «Mega...