Ο Γιάννης Αναστασίου θα χρησιμοποιήσει Μπεργκ και Πέτριτς στον αγώνα της Λεωφόρου με τον Αρη.
Πρόβα εν όψει πλέι οφ με Μπεργκ – Πέτριτς στην επίθεση θα κάνει σήμερα ο Γιάννης Αναστασίου κόντρα στον Αρη. Ο προπονητής του Παναθηναϊκού έχει αποφασίσει να δοκιμάσει για πρώτη φορά το συγκεκριμένο δίδυμο για να δει πώς μπορεί να συνεργαστεί, αφού εκείνο που τον ενδιαφέρει είναι να βρουν γρήγορα καλή «χημεία» με στόχο να αποτελέσουν την αιχμή του δόρατος των «πρασίνων» στη φάση των πλέι οφ του πρωταθλήματος. Από εκεί και πέρα δεν θα υπάρχουν μεγάλες διαφοροποιήσεις στην ενδεκάδα συγκριτικά με εκείνη που πέτυχε τον θρίαμβο στο γήπεδο Καραϊσκάκη. Ο Αναστασίου έχει ζητήσει από τους παίκτες του να δείξουν υπομονή στο παιχνίδι τους, γιατί περιμένει ότι ο αντίπαλος θα κλειστεί καλά στην αμυντική του γραμμή.
Η νίκη επί του Ολυμπιακού χαρακτηρίστηκε από την επίσημη ιστοσελίδα της UEFA ένα από τα δύο πιο σημαντικά γεγονότα της εβδομάδας που πέρασε (το άλλο ήταν το πρώτο γκολ του Ματουιντί με τη φανέλα της Εθνικής Γαλλίας). Με τίτλο «Ο Παναθηναϊκός άφησε το σημάδι του» η ευρωπαϊκή ομοσπονδία αναφέρει: «Οι “πράσινοι” απλώς κατάφεραν να καθυστερήσουν τους πανηγυρισμούς των αιώνιων αντιπάλων τους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και ο προπονητής τους Γιάννης Αναστασίου ήταν περήφανος για το πώς οι ποδοσφαιριστές του στάθηκαν απέναντι στους πρωτοπόρους».
– Θετικά σχόλια από τον σουηδικό Τύπο πήρε ο Μάρκους Μπεργκ για την επιστροφή του στην εθνική ομάδα. Ο άσος του Παναθηναϊκός αγωνίστηκε στο φιλικό με την Τουρκία για 45 λεπτά στο πλευρό του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, ο οποίος ρωτήθηκε για τη συνεργασία που είχαν και απάντησε: «Τα πήγαμε αρκετά καλά μαζί, αν αναλογιστείς τις πάσες που πήραμε». Στην Κροατία τα μέσα ενημέρωσης άσκησαν κριτική στον Ντάνιελ Πράνιτς για την απόδοσή του στο φιλικό με την Ελβετία, όπου αγωνίστηκε ως αριστερό μπακ.
Π.ΚΑΤΩΝΗΣ