Η κόρη του βουλευτή της Νέας Δημοκρατίας Γεράσιμου Γιακουμάτου και σχεδιάστρια μόδας προετοιμάζει την καλοκαιρινή κολεξιόν της, ενώ θα ανοίξει και δική της μπουτίκ στα Ματογιάννια.
Η Ζωή Γιακουμάτου ετοιμάζει… business στη Μύκονο. Η κόρη του βουλευτή της Νέας Δημοκρατίας Γεράσιμου Γιακουμάτου και σχεδιάστρια μόδας τρέχει και δεν φτάνει αυτή την περίοδο, αφού βρίσκεται σε δημιουργική φάση προετοιμάζοντας την καλοκαιρινή κολεξιόν της, ενώ παράλληλα κάνει και διάφορες επαγγελματικές συζητήσεις, καθώς θα ανοίξει τη δική της μπουτίκ στο νησί των ανέμων για να διαθέτει το brand της. Η Ζωή εδώ και πολλά χρόνια κάνει διακοπές στη Μύκονο, αφού η οικογένειά της διατηρεί εξοχικό εκεί.
«Είναι ένα νησί που αγαπάω πολύ και το οποίο μαζεύει τουρισμό από διάφορες χώρες. Εφόσον λοιπόν είναι διεθνής προορισμός, θα έχω την ευκαιρία να αναδείξω τα ρούχα μου. Μάλιστα πολλοί από τους επισκέπτες ψωνίζουν αρκετά, γιατί είναι οικονομικά ευκατάστατοι. Θέλω να γνωρίσουν τα ρούχα μου και άνθρωποι από το εξωτερικό» λέει η Ζωή, που έχει βάλει πλώρη για… διεθνή καριέρα στον χώρο της μόδας από το πόστο της σχεδιάστριας. Οπως είναι αναμενόμενο, το μαγαζί της θα βρίσκεται στο πιο πολυσύχναστο σημείο της Χώρας. «Σκέφτομαι να ανοίξω το κατάστημα στα Ματογιάννια, που είναι και ο πιο εμπορικός δρόμος του νησιού. Οσο για το στιλ του; Θέλω να είναι μικρό, τουριστικό, καλοκαιρινό και με πολλά χρώματα» λέει η designer στην «Espresso».
Εκτός από τα σχέδια για την επιχείρησή της, η Ζωή ετοιμάζει και μια επίδειξη μόδας στο νησί για την παρουσίαση της καλοκαιρινής συλλογής της. Το fashion show θα γίνει λίγο μετά το Πάσχα, όπου και θα παρουσιάσει, εκτός από ρούχα, και μαγιό. «Το ντεφιλέ θα γίνει στα Ματογιάννια, εκεί θα δείξω τη νέα συλλογή μου, με έξι μοντέλα που θα έρθουν από την Αθήνα. Θα παρουσιάσω επιπλέον μαγιό και καφτάνια, τα οποία θα είναι εμπνευσμένα από το ελληνικό καλοκαίρι» δηλώνει η νεαρή σχεδιάστρια.
ΣΑΣΑ ΣΤΑΜΑΤΗ