Ο «Ιωσήφ», ο μάνατζερ OΜΛΕ του Τρανού, ο «Καρχαρίας»...

Πανικός στο Romeo με Λε-Πα, Κοκκίνου, Μεταξά

Με το δεξί και διώχνοντας κόσμο άρχισαν οι νυχτερινές...

Παγκόσμιος Πετρούνιας!

Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΑΦΙΕΡΩΣΕ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΣΤΟΥΣ ΚΡΙΚΟΥΣ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ, ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΧΑΣΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ

Το ήθελε τόσο πολύ να ήταν κι εκείνος εκεί, στη Γλασκόβη, να τον δει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, να τον καμαρώσει με το μετάλλιο στο στήθος, να τραγουδήσει μαζί του, με περηφάνια, τον εθνικό ύμνο.

ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΤΕΟ

Δεν μπορούσε να συμβεί, όμως ο ίδιος, ο Λευτέρης Πετρούνιας, ένιωθε τον άνθρωπο που τόσο αγαπούσε, τον πατέρα του, Παναγιώτη, τον οποίο έχασε πρόσφατα, να είναι δίπλα του. «Για τον πατέρα μου…» ψέλλισε ο 25χρονος πρωταθλητής στην ανάκρου-
ση του ύμνου, αφιερώνοντας τον θρίαμβό του σε εκείνον, κι ενώ όλη η Ελλάδα ανατρίχιαζε στην εικόνα του γυμναστή που λάμπρυνε με την παρουσία του το Παγκόσμιο πρωτάθλημα της σκοτσέζικης πόλης.
Στην επιβλητική «SSE Hydro Arena» της Γλασκόβης, ο Πετρούνιας κατέκτησε, το βράδυ του Σαββάτου, το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους, και, πλέον, το μόνο που του λείπει είναι το… βάθρο (και ένα μετάλλιο) σε Ολυμπιακούς Αγώνες, κάτι που φιλοδοξεί να
επιτύχει του χρόνου, στο Ρίο.

«Ο αγώνας πήγε όπως περίμενα. Ηρθε το αποτέλεσμα που θέλαμε, και είμαστε πανευτυχείς. Αυτή τη φορά η βαθμολογία μου δεν ήταν εξίσου υψηλή, όπως στον προκριματικό, όμως η εμφάνισή μου ήταν εκείνη που έπρεπε για να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ασφαλώς έχω κι άλλα να δώσω, μπορώ να πάω ακόμα καλύτερα, και αυτός είναι ο στόχος μου από εδώ και πέρα» δήλωσε αμέσως μετά τον θρίαμβό του ο Πετρούνιας, που ήταν εξαιρετικός. Μετά από μια άψογη εμφάνιση συγκέντρωσε
15,800 βαθμούς, κατακτώντας την κορυφή του κόσμου, αφήνοντας πίσω του τους δύο Κινέζους (βασικούς) αντιπάλους του, οι οποίοι είχαν τα προγράμματα με τον υψηλότερο συντελεστή δυσκολίας: τον Χάο Γιόου (2ος με 15,733 βαθμούς) και τον περσινό παγκόσμιο πρωταθλητή Γιανγκ Λιου (με 15,700).

Να σημειωθεί ότι ο Πετρούνιας τον Απρίλιο κατέκτησε το χρυσό στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονπελιέ, ενώ τον Ιούνιο ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στους Ευρωπαϊκούς αγώνες του Μπακού.
«Τώρα, μπορώ να αρχίσω να σκέφτομαι τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Φυσικά, θα πάμε για μετάλλιο στο Ρίο ντε Τζανέιρο. Θεωρώ ότι θα είμαι από τα φαβορί για ένα μετάλλιο, και θα  δουλέψω όσο καλύτερα μπορώ για να παρουσιαστώ από-
λυτα έτοιμος» πρόσθεσε ο Λευτέρης, στο πρόσωπο του οποίου η ελληνική γυμναστική πανηγύρισε στη Γκλασκόβη το 9ο μετάλλιό της σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Προκόπης Παυλόπουλος, απέστειλε συγχαρητήριο τηλεγράφημα στον Λευτέρη Πετρούνια. «Οι διαδοχικές, πάντοτε κορυφαίες, επιτυχίες σας, μ’ επιστέγασμα την σημερινή που σας έφερε στην κορυφή του
Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Ενόργανης Γυμναστισής κους, αποτελούν αμάχητο τεκμήριο επιβεβαίωσης της λαμπρής αθλητικής σταδιοδρομίας σας» ανέφερε αρχικά ο κ. Παυλόπουλος, και συνέχισε: «Πέραν τούτου όμως, οι επιδόσεις σας
συνιστούν πραγματική τιμή για την Ελλάδα αλλά και υψηλό παράδειγμα δύναμης και ήθους για τους συναθλητές σας, και όχι μόνον. Θερμά συγχαρητήρια».