Το έξτρα κίνητρο του Μπεργκ στον αυριανό αγώνα του Παναθηναϊκού με τον Πανθρακικό.
Για τον Μάρκους Μπεργκ, που προέρχεται από σερί τριών γκολ σε ισάριθμους αγώνες, η αυριανή αναμέτρηση με τον Πανθρακικό στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας έχει αποκτήσει ξεχωριστή σημασία. Ο Σουηδός φορ θέλει να σκοράρει σε ακόμη ένα παιχνίδι και να φτάσει τον σπουδαίο Τζιμπρίλ Σισέ, ο οποίος στα δύο χρόνια της παρουσίας του στον Παναθηναϊκό μόλις μία φορά κατάφερε να σκοράρει σε τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια.
Το γεγονός αυτό αποτελεί από μόνο του ένα έξτρα κίνητρο για τον Μπεργκ, που γνωρίζει πόσο μεγάλη σημασία έχει για τον ίδιο αν από τους πρώτους κιόλας μήνες του στον Παναθηναϊκό μπορέσει να πιάσει την επίδοση του Γάλλου σταρ. Ο Μπεργκ έχει σκοράρει διαδοχικά με ΟΦΗ, Αστέρα Τρίπολης, ΠΑΟΚ, ενώ ο Σισέ είχε κάνει το «τέσσερα στα τέσσερα» στα παιχνίδια της περιόδου 2010-11 κόντρα σε Λάρισα, Ηρακλή (2 γκολ), Κέρκυρα (2 γκολ) και Πανσερραϊκό στο διάστημα από 13 Νοεμβρίου 2011 έως 4 Δεκεμβρίου 2011.
Από εκεί και πέρα οι «πράσινοι» θέλουν αύριο (20.30) τη νίκη για να διώξουν από πάνω τους μια μικρή παράδοση δύο ετών, σύμφωνα με την οποία δεν κερδίζουν έπειτα από διακοπή του πρωταθλήματος λόγω υποχρεώσεων της εθνικής ομάδας. Πέρυσι δεν μπόρεσαν να πάρουν το τρίποντο τρεις φορές στους αγώνες με Πανθρακικό (15 Σεπτεμβρίου 2012), Αρη (21 Οκτωβρίου 2012) και Πλατανιά (30 Μαρτίου 2013), με απολογισμό δύο ήττες και μία ισοπαλία. Φέτος μετά την πρώτη διακοπή του πρωταθλήματος έφεραν ισοπαλία με τον Πλατανιά στα Περιβόλια (15 Σεπτεμβρίου).
Το ευχάριστο για τον Γιάννη Αναστασίου είναι ότι δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα και θα έχει όλους τους παίκτες στη διάθεσή του, δεδομένου ότι έχει επιστρέψει από την Αργεντινή ο Φιγκερόα. Ο 41χρονος τεχνικός κατά πάσα πιθανότητα θα χρησιμοποιήσει την ίδια ενδεκάδα με εκείνη της Τούμπας εναντίον του ΠΑΟΚ στις 6 Οκτωβρίου.
Π.ΚΑΤΩΝΗΣ