ΚΡΙΟΣ: Πριν αρχίσετε να εκνευρίζεστε με τις υποδείξεις των...

Ελένη Φουρέιρα – Αλμπέρτο Μποτία: Ετοιμασίες για βάφτιση του μικρού

Κώστας Σλούκας στο PS Blog: «Συγκινητικό να τραγουδάνε οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού...

Αποκαλυπτικός ήταν ο Κώστας Σλούκας στην αποκλειστική συνέντευξη που παραχώρησε στο PS Blog,...

«Βασίλισσα» η ΑΕΚ!

Η «ΕΝΩΣΗ» ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ (2-1) ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΜΕ ΤΟ «ΤΡΙΠΟΝΤΟ» ΑΠΟ ΤΗ ΒΕΡΟΙΑ

Η ΑΕΚ χρειάστηκε να βρεθεί πίσω στο σκορ για να «ξυπνήσει» και να πάρει τη νίκη στη Βέροια, με τη «χρυσή αλλαγή», τον Ελντερ Μπαρμπόσα, να υπογράφει το 2-1 με ασύλληπτη εκτέλεση φάουλ.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πανομοιότυπο σύστημα, το 4-2-3-1. Ο Τραϊανός Δέλλας έβαλε για πρώτη φορά στην ίδια ενδεκάδα τους Μάνταλο και Μπουονανότε, ενώ προτίμησε τον Λαμπρόπουλο αντί του Κολοβέτσιου στην άμυνα και τον Ντιντάκ αντί του Σοϊλέδη στο αριστερό άκρο της άμυνας. Εξάλλου, ο Σιμόες ξεπέρασε σε χρόνο-ρεκόρ τον τραυματισμό που αποκόμισε στην Τούμπα.

Η τριάδα της «Ενωσης» (Μάνταλος, Μπουονανότε, Βάργκας) άπλωσε ωραία το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά, αλλά, πέρα από τα μαζεμένα κόρνερ, δεν κατάφερε κάτι. Αντίθετα, η Βέροια έβγαλε μία εξαιρετική επίθεση στο 32ο λεπτό, έπειτα από λάθος του «νάνου», ο Ναζλίδης τράβηξε παίκτες, έδωσε τον Ντάρσι Νέτο, κι εκείνος πλάσαρε για το 1-0.

Η εξέλιξη αυτή δεν βοήθησε την ΑΕΚ, καθώς οι μεσοεπιθετικοί της έχασαν το «καθαρό μυαλό» και πήγαν στα αποδυτήρια βρισκόμενοι πίσω στο σκορ, δίχως να είναι χειρότεροι των αντιπάλων τους.

Στην επανάληψη, ο Δέλλας έκανε ένα… τρικ, βάζοντας τον Βάργκας στην κορυφή της επίθεσης και τον Αραβίδη στα αριστερά, μία έμπνευση που, πάντως, μικρό ρόλο έπαιξε στο γκολ της ισοφάρισης. Στο 49’, ο Σιμόες σέντραρε, η μπάλα έκανε δύο… καραμπόλες, και ο Μπουονανότε «όπλισε» και «πυροβόλησε» με το κακό του πόδι, το δεξί, για να γράψει το 1-1.

Ο Αργεντινός έφτασε τα τρία γκολ στο πρωτάθλημα και, παρότι η λογική υπαγόρευε ότι ο ίδιος και οι συμπαίκτες του θα ηρεμούσαν και θα ανέβαζαν στροφές, αυτό δεν έγινε. Οσο περνούσε η ώρα, η «Ενωση» υποχρέωνε τη Βέροια σε όλο και πιο παθητικό ρόλο, αλλά, με εξαίρεση μία καλή ευκαιρία με τον Βάργκας στο 71’, δεν… άγγιξε το γκολ, για να φτάσουμε στο 89’. Τότε, ο Μπαρμπόσα εκτέλεσε το φάουλ υποδειγματικά και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 (πρώτη εκτός έδρας νίκη για την ΑΕΚ).

ΒΕΡΟΙΑ (Γιώργος Γεωργιάδης): Καντιμοίρης, Μαλόν, Μαραγκός, Πούγγουρας, Γιαννούλης, Σιόντης, Βεργώνης, Νέτο (87’ Γεωργιάδης), Ναζλίδης, Μερεμπασβίλι (77’ Μαγέφσκι), Αμπντούν (71’ Κόλα).

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Μπαρόχα, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος (80’ Μπαρμπόσα), Ντιντάκ, Σιμόες (64’ Πλατέλλας), Βάργκας, Γιόχανσον, Μάνταλος, Αραβίδης, Μπουονανότε (75’ Κρισάντους).

Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 1ης αγωνιστικής της Φούτμπολ Λιγκ, τα Χανιά επικράτησαν 1-0 (46’ Χατζηλιάδης) του Εργοτέλη στο «Παγκρήτιο».