Η ψυχίατρος-ψυχαναλύτρια και τακτικό μέλος της Βορειοελλαδικής Ψυχαναλυτικής Εταιρείας...

Πένυ Σκάρου: Ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου με τα χρώματα του...

Οι ιστορίες διάσημων γυναικών που σε μικρή ηλικία παντρεύτηκαν μεγαλύτερούς τους αλλά...

Πρόωρα «στέφανα» υπό την επήρεια ναρκωτικών, νεανικά παντρολογήματα που...

«Ανδρέα, κράτα ψηλά το κεφάλι»

Ο Ολυμπιακός υψώνει ασπίδα προστασίας για τον Σάμαρη.

Ασπίδα προστασίας προς τον Ανδρέα Σάμαρη έχουν σηκώσει τις τελευταίες ώρες στο λιμάνι. Οι άνθρωποι του Ολυμπιακού θέλουν να προστατέψουν τον 24χρονο κεντρικό μέσο, που είδε στο δεύτερο ημίχρονο της προχθεσινής μάχης με την Παρί Σεν Ζερμέν να του γυρνάει μπούμερανγκ η εξαιρετική εμφάνιση του πρώτου 45λεπτου, και να του τονώσουν το ηθικό εν όψει της συνέχειας.

Ο μέχρι πρότινος παίκτης του Πανιωνίου, που δίχως να μετράει δευτερόλεπτο συμμετοχής σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις δεν δίστασε να σηκώσει το βράδυ της Τρίτης το ανάστημά του μπροστά στους Ιμπραΐμοβιτς, Καβάνι, ήταν ασφαλώς το μεγάλο κέρδος των Πειραιωτών από τη βαριά ήττα με 4-1 από τους Παριζιάνους στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ. Ακόμη κι αν φέρει ευθύνη στα δύο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του κι αν έστειλε τον Ιμπραΐμοβιτς στην άσπρη βούλα (το πέναλτι του Σουηδού απέκρουσε ο Ρομπέρτο). «Αν δούμε ξανά τις φάσεις των γκολ, θα κατηγορήσουμε σε κάποιες από αυτές αμέσως τον Σάμαρη. Δεν θα το κάνουμε όμως, γιατί ήταν ο καλύτερος του αγώνα. Οι φάσεις αυτές ήταν πολύ σκληρές γι’ αυτόν» απάντησε σε ερώτηση της «Espresso» μετά το ματς με τους Παριζιάνους ο Μίτσελ Γκονζάλεθ, που δείχνει να πιστεύει πολύ στις δυνατότητες του Ελληνα παίκτη. Στο πλευρό του Σάμαρη βρίσκεται μεταξύ άλλων και ο αντιπρόεδρος του συλλόγου, Σάββας Θεοδωρίδης, ο οποίος τις τελευταίες ώρες θέλει να του τονώσει το ηθικό εν όψει της συνέχειας.

Οι «μεγάλοι» μπορεί να γνώρισαν τη συντριβή από τους Παριζιάνους, όχι όμως και οι «μικροί». Στον πρώτο αγώνα της για την UEFA Youth League η ομάδα νέων του Ολυμπιακού αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με την αντίστοιχη ομάδα της Παρί στο Καραϊσκάκη.

Πλέον στο λιμάνι επικεντρώνονται στο επερχόμενο ματς της Σούπερ Λιγκ κόντρα στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο.

Στο μεταξύ, ισπανικό δημοσίευμα ανέφερε χθες ότι οι Πειραιώτες σκοπεύουν να εντάξουν στο δυναμικό τους τον Ιανουάριο τον 30χρονο μεσοεπιθετικό της Σεβίλλης, Χοσέ Αντόνιο Ρέγιες.

«Μαγική εικόνα στον Πειραιά»

Τα δύο πρόσωπα του Ολυμπιακού, αλλά και το ξεκίνημα με το δεξί για την Παρί Σεν Ζερμέν ανέδειξε ο γαλλικός Τύπος μετά την ήττα των «ερυθρολεύκων» στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ. «Ενα επίπεδο επάνω» έγραψε η «Equipe» και πρόσθεσε: «Ταρακουνημένη για 45 λεπτά, πήρε τη νίκη με 4-1». «Απέναντι σε μια ομάδα αήττητη στο ελληνικό πρωτάθλημα, η Παρί ήταν επιβλητική» έγραψε η «Le Parisien» που συνέχισε: «Νίκησε με 4-1, ένα αποτέλεσμα που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα». «Μεταμορφωμένη μετά το ημίχρονο, η Παρί έδειξε ρεαλισμό και κυριάρχησε απέναντι στον Ολυμπιακό» πρόσθεσε το «France Football».