Παγίδα θανάτου έγινε για την Τσέσλι Κριστ η στέψη...

Ο Ιωάννης Καραγεώργης τιμήθηκε για την προσφορά του στο Φοιτητικό Οικοτροφείο της...

Η Αποστολική Διακονία της Εκκλησίας της Ελλάδος και ο...

Ο ΠΑΟ τα έφερε όλα «Τούμπα»

Η Νίκη (2-1) του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ φαίνεται να αλλάζει τα δεδομένα στο πρωτάθλημα

Το ερώτημα που τίθεται είναι: Πόσες φορές οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού έχουν πανηγυρίσει γκολ του Παναθηναϊκού; Γιατί, αυτό συνέβη στην επίτευξη του τέρματος του Αμπντούλ Ατζαγκούν στο 51ο λεπτό του ντέρμπι, όταν, ανενόχλητος, ο Νιγηριανός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Γλύκου, διαμορφώνοντας το 0-1.
Με αυτό το γκολ ο… Ολυμπιακός πλησίαζε τον ΠΑΟΚ στο -2 στη βαθμολογία, όμως οι χαρές των «ερυθρόλευκων» δεν κράτησαν πάνω από 13 λεπτά. Η ισοφάριση του ΠΑΟΚ, με την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Φακούντο Περέϊρα, μετέφερε τους πανηγυρισμούς στην… πάνω πλευρά του λόφου, για να αλλάξουν και πάλι τα συναισθήματα με το τέρμα του Νίκου Καρέλη.

Το ενδιαφέρον τεράστιο για τη συνέχεια. Με την επανέναρξη του πρωταθλήματος (που διακόπτεται λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής), ο Ολυμπιακός έχει δύο συνεχόμενες εξόδους, σε Ξάνθη και Κέρκυρα, ενώ ο ΠΑΟΚ πηγαίνει στην Τρίπολη και, ακολούθως, υποδέχεται τον Πανθρακικό. Στις 3 Δεκεμβρίου, στην εμβόλιμη αγωνιστική, είναι προγραμματισμένο το μεγάλο ντέρμπι του φαληρικού γηπέδου μεταξύ του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ, με τους δύο μονομάχους να θέλουν να… συναπαντηθούν με τις λιγότερες δυνατές απώλειες.
Από την άλλη, είναι και ο Παναθηναϊκός βέβαια, που, με αυτή την τεράστια επιτυχία του (γιατί τέτοια είναι μια νίκη σε μια τόσο καυτή έδρα όπως ήταν και χτες η Τούμπα), πλησίασε στο -6 από την κορυφή. Ενώ στα δύο ματς που ακολουθούν για το πρωτάθλημα, οι «πράσινοι» υποδέχονται στη Λεωφόρο τον Εργοτέλη και τη Βέροια.