Σάλο προκάλεσε με δύο νέα τραγούδια της η Τέιλορ...

Η… γκαλερί των σταυρών του Αγίου Όρους

Το φωτογραφικό έργο του αείμνηστου Γιώργου Πούπη και η...

Ο βασιλιάς της «βασίλισσας»

Ο ΚΡΙΣΤΙΑΝΟ ΡΟΝΑΛΝΤΟ ΣΚΟΡΑΡΕ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΛΕΒΑΝΤΕ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΡΕΚΟΡ ΤΕΡΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (324 ΓΚΟΛ), ΞΕΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΡΑΟΥΛ

Πριν από την έναρξη της σαββατιάτικης αναμέτρησης της Ρεάλ Μ. με τη Λεβάντε, ο Κριστιάνο Ρονάλντο… τα είχε (σχεδόν) 400.

ΑΠΟ ΤΟΝ
ΓΙΩΡΓΟ ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟ

Ενας αριθμός μελαγχολικός, καθώς είχε 399 λεπτά να σκοράρει στη Λα Λίγκα και, μετά τα πέντε(!) τέρματα κόντρα στην Εσπανιόλ, δεν είχε βρει δίχτυα σε 4 ματς. Μονάχα που μετά τη νίκη 3-0 της «βασίλισσας», που την έφερε στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβιζιόν με 18β., και μαζί με τις Μπαρτσελόνα, Θέλτα, ο Πορτογάλος σταρ καμάρωνε για τον εντυπωσιακό αριθμό «324». Νούμερο που συμβολίζει το ρεκόρ τερμάτων στην ιστορία της ομάδας της Μαδρίτης, πετυχαίνοντας το 2-0 στο 30’ και ξεπερνώντας τα 323 γκολ του Ραούλ, σε όλες τις διοργανώσεις!

Οι οπαδοί της Ρεάλ, ωστόσο, δεν αποθέωσαν μόνο τον Ρονάλντο. Αλλά και τον Ραούλ, που ανακοίνωσε πως θα αποχωρήσει από την ενεργό δράση και τη Νιου Γιορκ Κόσμος τον Νοέμβριο. Στην εξέδρα του «Μπερναμπέου» αναρτήθηκε πανό που έγραφε: «Το σπίτι σου. Σε ευχαριστούμε!» για τον 38χρονο Ισπανό, που είχε 16 τίτλους και 323 γκολ σε 741 ματς με τη Ρεάλ.

Λίγο αργότερα το Σάββατο, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε, με τη σειρά της, στην (τριπλή) κορυφή, νικώντας 5-2 τη Ράγιο Βαγιεκάνο, με 4 γκολ του Νεϊμάρ! Ο Βραζιλιάνος ευστόχησε σε δύο πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, ανατρέποντας το προσωρινό προβάδισμα των φιλοξενούμενων, ενώ σκόραρε δις και στο δεύτερο μέρος, και είναι πρώτος σκόρερ (8 γκολ) του φετινού πρωταθλήματος. Μάλιστα, πέτυχε «καρέ» για πέμπτη φορά στην καριέρα του (με Σάντος και Εθνική Βραζιλίας) και πρώτη με τους «μπλαουγκράνα». Στην 1η θέση ανέβηκε και η Θέλτα, που μετά το πρόσφατο και εκπληκτικό 4-1 επί της Μπαρτσελόνα, νίκησε 2-1 (Σουάρεθ 67’/ Ορεγιάνα 41’, Νολίτο 90’) στην έδρα τής μέχρι χθες πρωτοπόρου Βιγιαρεάλ (16β.)!

{{-PCOUNT-}}8{{-PCOUNT-}}

Ακολουθήστε την Espresso στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΔΗΜΟΦΙΛΗ

Vips με γιοτ και σούβλες σε Σπέτσες και Μύκονο

Τις παλιές, ένδοξες εποχές του θυμίζει από το βράδυ...

Κώστας Σκαφίδας: Η φιλία με Καζαντζίδη, ο Περπινιάδης και η χρυσές πίστες

Επειτα από 68 ολόκληρα χρόνια στο τραγούδι, κατεβάζει ρολά....

Εκτός «Super Κατερίνα» ο Μικρούτσικος μετά τη νέα επίθεση στην Κατερίνα Καινούργιου

Το χρονικό ενός προαναγγελθέντος διαζυγίου! Παρελθόν φαίνεται πως αποτελεί...

Δώρα Αρχοντάκη: «Τα realities ανοίγουν τις πόρτες»

Ηταν το μακρινό 2001, όταν το «Big Brother» έκανε...