Γιάννης Φέρτης: Η Βίβιαν Μπενέκου αποκαλύπτει όλα όσα δεν ξέρουμε για τον...

Ανδρέας Ανδρεόπουλος: Ο ηθοποιός άφησε το Σπίτι του Ηθοποιού και στέκεται πάλι...

ΚΡΙΟΣ: Μεταξύ απόρριψης και υποτέλειας προτιμήστε τις ειλικρινείς συζητήσεις...

Γερμανός κροίσος επινόησε τον θάνατό του για να το σκάσει με τη...

Ο Γερμανός κροίσος Καρλ Εριβάν Χάουμπ, που αγνοείται εδώ...

Επεσε κάτω και η “αρκούδα”!

Αποθέωση (80-71) για την Εθνική.

Η ζώνη του Καράσεφ στο τελευταίο 6λεπτο της αναμέτρησης χθες με τη Ρωσία (80-71) λίγο έλειψε να μετατρέψει έναν… υγιεινό περίπατο της Εθνικής μας σε Γολγοθά! Η διαφορά όμως -ακόμα και 22 πόντοι- που είχαν καταφέρει να πάρουν οι διεθνείς μας ήταν πολύ μεγάλη για να ολοκληρωθεί τελικά μια… επική ανατροπή.

Στην πρώτη περίοδο η Ρωσία εκμεταλλεύτηκε το μπλοκάρισμα των Ελλήνων γκαρντ στο κατέβασμα της μπάλας. Η παγίδα που έπαιζαν στην επαναφορά μάς οδήγησε σε λανθασμένες επιλογές και σε συνδυασμό με την ευστοχία τους στο τρίποντο το δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ τους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι διεθνείς μας αύξησαν την πίεσή τους στην άμυνα και αυτό τους έδωσε σκορ στην επίθεση, καθώς βγήκαν αιφνιδιασμοί ύστερα από κλεψίματα. Από το 29-20 υπέρ των Ρώσων στο 12′ η Ελλάδα έτρεξε αρχικά ένα σερί 9-0 (29-29), το οποίο έκλεισε στο 17-4 στο ημίχρονο (41-34). Οι διεθνείς μας εκτελούσαν στο πρώτο μέρος με ποσοστό 55,6% από το τρίποντο (5/9).

Οι Ελληνες μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με τη… φόρα του δεύτερου. Με σωστές επιλογές στην επίθεση η διαφορά εκτινάχθηκε στο +15 (60-45) και έφτασε μέχρι το +22 στα μέσα της 4ης περιόδου. Ο Καράσεφ ενεργοποίησε την άμυνα ζώνης και οι διεθνείς μπλόκαραν (ο Σπανούλης ήταν στον πάγκο λόγω τραυματισμού). Σε συνδυασμό δε με την αφύπνιση του Σβεντ (ήταν άσφαιρος μέχρι το 34′ και έβαλε σε 6 λεπτά 17 πόντους!), η διαφορά έπεσε μέχρι και στους 7 πόντους (78-71).

Τέλος καλό, όλα καλά όμως, με την Ελλάδα να κάνει το δύο στα δύο στο τουρνουά. Καϊμακόγλου και Σπανούλης σημείωσαν ο καθένας 11 πόντους, και από 10 π. οι Περπέρογλου και Παπανικολάου. Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-34, 60-45, 80-71.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΡΑΖΙΩΤΗΣ

{{-PCOUNT-}}8{{-PCOUNT-}}

Στο σφυρί η «Κόμισσα» του Γεωργούλη που φωνάζει για την αθωότητά του

Αντιμέτωπη με το… σφυρί βρίσκεται δεύτερη φορά σε διάστημα...

Το Σεπτέμβριο στη Μητρόπολη Αθηνών ο γάμος της πριγκίπισσας Θεοδώρας και του Κουμάρ

Μετά το πένθος της απώλειας του τέως βασιλιά Κωνσταντίνου,...

«Εφυγε» ο Ηλίας Μπαρμπαλιάς

«Εφυγε» στα 68 του χρόνια ο Ηλίας Μπαρμπαλιάς που...

Φίλος «οχιά» και δολοφόνος του άτυχου καρκινοπαθούς Γερμανού στην Κρήτη

Τον δρόμο για τη φυλακή πήρε χθες, μετά την...

Νίκος Αποστολόπουλος: «Η Φαίη Σκορδά είναι σαν τους αναστενάρηδες, λες και περπατάει σε αναμμένα κάρβουνα»

Ο Νίκος Αποστολόπουλος παραχώρησε μια συνέντευξη στην εκπομπή «Mega...

Οσα έγιναν στο παρασκήνιο και οδήγησαν στο… διαζύγιο του Mega από την Ελένη Μενεγάκη

Τη στιγμή που γίνεται μεγάλος ντόρος στα δημοσιογραφικά γραφεία...