Σε νέα 48ωρη απεργία προχωράει την Τρίτη και την Τετάρτη (24 και 25 Σεπτεμβρίου) η ΑΔΕΔΥ, την εβδομάδα που στην Αθήνα θα βρίσκεται το κλιμάκιο της τρόικας, όπως αποφάσισε το γενικό συμβούλιο του συνδικάτου στην προγραμματισμένη του συνεδρίαση το Σάββατο.
Οπως αναφέρει σε ανακοίνωσή του το συνδικάτο: «Το Γενικό Συμβούλιο της ΑΔΕΔΥ κατά τη σημερινή, προγραμματισμένη συνεδρίασή του αποφάσισε τη συνέχιση των αγωνιστικών και απεργιακών κινητοποιήσεων ενάντια στις καταστροφικές πολιτικές κυβέρνησης και τρόικας, που στοχοποιούν και απαξιώνουν τον δημόσιο τομέα, καταστρέφουν ό,τι έχει απομείνει από το Κοινωνικό Κράτος και πλήττουν τους δημοσίους υπαλλήλους, οι οποίοι υφίστανται εδώ και τέσσερα χρόνια τις απάνθρωπες πολιτικές των μνημονίων και σήμερα καταδικάζονται κατά χιλιάδες σε διαθεσιμότητα και απόλυση».
Ειδικότερα, Η ΑΔΕΔΥ αποφάσισε την κήρυξη 48ωρης απεργίας την Τρίτη 24 και την Τέταρτη 25 Σεπτεμβρίου. Διευκρινίζεται ότι την Τρίτη 24 Σεπτεμβρίου πραγματοποιείται γενική απεργία, σε συνεννόηση και συνεργασία με τη ΓΣΕΕ.
Την Τρίτη 24 Σεπτεμβρίου, ημέρα κατά την οποία η τρόικα θα συναντηθεί με τον υπουργό Διοικητικής Μεταρρύθμισης Κυριάκο Μητσοτάκη, θα πραγματοποιηθεί πανεργατικό συλλαλητήριο (ΑΔΕΔΥ – ΓΣΕΕ) στην πλατεία Κλαυθμώνος, στις 10.30 π.μ. Την Τετάρτη θα πραγματοποιηθεί αντιφασιστικό συλλαλητήριο των συνδικάτων ΑΔΕΔΥ – ΓΣΕΕ στην πλατεία Συντάγματος, στις 18.00.