Μηνύσεις στους υπευθύνους της Πυροσβεστικής και της Ιατροδικαστικής Υπηρεσίας Λάρισας από τους...

Τις ποινικές ευθύνες των υπευθύνων της Πυροσβεστικής αλλά και...

«Ο Παράδεισος των κυριών»: Ο Σίμος προσπαθεί να αποτρέψει την Αμαλία και...

Στο αποψινό επεισόδιο της σειράς «Ο παράδεισος των κυριών»...

Με υπογραφή Σαλπιγγίδη

Ο «Δικέφαλος» έμεινε όρθιος στην Ολλανδία με το γκολ (στις καθυστερήσεις) του διεθνούς επιθετικού του.

Ενας νωθρός ΠΑΟΚ τα βρήκε σκούρα χθες βράδυ απέναντι στην Αλκμααρ στη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Οι Ολλανδοί έκλεισαν τον «Δικέφαλο του Βορρά» στα σχοινιά στην επανάληψη και έφτασαν κοντά στη νίκη. Ομως, ο Σαλπιγγίδης είχε διαφορετική γνώμη. Επαιξε μόλις δέκα λεπτά, τα οποία όμως αποδείχτηκαν αρκετά για να γυρίσει το ματς προτού ο Μπάντι σφυρίξει για τελευταία φορά. Το τελικό 1-1 φέρνει τις δύο ομάδες να προηγούνται στον όμιλο (έχουν από 4 βαθμούς, ενώ οι Μακάμπι και Σαχτέρ που ήρθαν χθες ισόπαλες 2-2 έχουν από 1 πόντο).

Μεγάλη ευκαιρία είχε στο ξεκίνημα (8′) ο ΠΑΟΚ όταν το δυνατό σουτ του Τζιόλη βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Επίσης, η ομάδα του τιμωρημένου Στέφενς (είδε το παιχνίδι από σουίτα του AFAS Stadium) έφτασε πολύ κοντά στο γκολ και λίγο πριν από το τέλος (39′) του πρώτου 45λεπτου, αλλά το διαγώνιο σουτ του Αθανασιάδη μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Εστέμπαν. Η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων ήταν στο 29′, όταν από ένα λανθασμένο γύρισμα του Βίτορ προς τον Χακόμπο ο Γιόχανσον πήρε την μπάλα και αφού ξεπέρασε τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, σούταρε άουτ.

Εξαιρετική απόκρουση έκανε ο Χακόμπο στο 47′ σε πλασέ του Γκούντελι, ενώ στο 51′ η καρφωτή κεφαλιά του Λούκας σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών! Με δοκάρι όμως «απάντησε» και η Αλκμααρ σε κεφαλιά του Γιόχανσον στο 71′. Οι Ολλανδοί πίεσαν και δέκα λεπτά αργότερα έκαναν το 1-0 με προβολή του Γκουβελέου. Ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Σαλπιγγίδης ισοφάρισε με βολέ από πλάγια θέση!

ΣΚΟΡΕΡ: Γκουβελέου (81′) – Σαλπιγγίδης (90+3′).

ΑΛΚΜΑΑΡ: Εστέμπαν, Γιόχανσον, Γκουβελέου, Βιεργκέβερ, Βούιτενς, Γκούντελι, Ελμ (80′ Οβερτουμ), Ορτίθ, Μπέερενς (68′ Γκούντμουνσον), Γιόχανσον (90′ Αντβιτς), Μάρτενς.

ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Κίτσιου, Τζαβέλλας, Βίτορ, Κατσουράνης, Λάζαρ, Τζιόλης, Στοχ, Λούκας (72′ Ολίσε), Νίνης (76′ Λόρενς), Αθανασιάδης.

{{-PCOUNT-}}8{{-PCOUNT-}}

Η χλιδάτη απόδραση της Σκορδά, την ώρα που το τηλεοπτικό μέλλον της παραμένει αβέβαιο

Η Φαίη στο Ντουμπάι και οι τηλεοπτικοί μνηστήρες αναστενάζουν!...