Στον χώρο του παλιού αεροδρομίου εντοπίστηκαν 314 βόμβες Αεροπορίας από τον Β’...

Οχι μία ούτε δύο, αλλά… 314 βόμβες Αεροπορίας από...

Ελεύθερος μετά την απολογία του ο πρώην βουλευτής των «Σπαρτιατών» Κωνσταντίνος Φλώρος

Για ένα «ατυχές περιστατικό», το οποίο, όπως είπε, αν...

Ο σούπερ «Σαμ» τα έκανε όλα!

Με κορυφαίο τον Σάμαρη (ένα γκολ και δύο ασίστ) ο Ολυμπιακός έκανε νέο ρεκόρ και πέρασε σαν σίφουνας από τη Θράκη.

Ούτε η απουσία του «πιστολέρο» Κώστα Μήτρογλου ούτε η διακοπή του πρωταθλήματος επηρέασαν τον Ολυμπιακό, ο οποίος πέρασε από την Κομοτηνή νικώντας 4-1 τον Πανθρακικό. Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Σάμαρης, που σκόραρε (58′) και έδωσε δύο ασίστ, σε Μανωλά (21′) και Σαβιόλα (88′), ενώ δίχτυα βρήκε και ο Κάμπελ (52′). Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Πειραιά ισοφάρισε το καλύτερο ξεκίνημά της στο πρωτάθλημα που κρατούσε από την εποχή του Μπούκοβι (1965-1966 με έντεκα νίκες και μία ισοπαλία).

Για τους Θρακιώτες, που παρουσίασαν προχθές μία πολύ καλή εικόνα και είχαν ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Ιγκορ στο 42′, αυτή είναι η τέταρτη φετινή τους ήττα. «Είμαστε ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα αλλά και ότι η διακοπή δεν μας επηρέασε» τόνισε ο Μίτσελ, ενώ ο Μάντζιος είπε: «Δείξαμε χαρακτήρα, κοιτάξαμε τον Ολυμπιακό στα μάτια, αλλά ηττηθήκαμε από την κορυφαία ομάδα στην Ελλάδα».

Στο πρώτο ημίχρονο οι Πειραιώτες κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα παρότι η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων ήταν πολύ καλή. Συγκεκριμένα, στο 21ο λεπτό ο Σάμαρης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Μανωλάς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Από την πλευρά τους οι παίκτες του Μάντζιου προσπάθησαν να χτυπήσουν με αντεπιθέσεις και τρία λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του 45λέπτου ισοφάρισαν. Οι Κάσες, Τζάνης και Ιγκορ συνεργάστηκαν πολύ ωραία και με έξοχο αριστερό πλασέ του τελευταίου έγινε το 1-1. Πάντως οι Θρακιώτες είχαν πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Μήτσιου.

Σε ό,τι αφορά το δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά . Ο Κάμπελ με κεφαλιά που προσέκρουσε στο δοκάρι και μετά στα πόδια του Κουτσόπουλου έδωσε στο 52′ εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Το 3-1 έκανε στο 58′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Σάμαρης, ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 88′ με προβολή ο Σαβιόλα, έπειτα από 1-2 με τον Σάμαρη. Αξίζει να σημειωθεί ότι το ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα έκανε ο Μιγκέλ Τόρες.

Σκόρερ: Ιγκορ (42′) – Μανωλάς (21′), Κάμπελ (52′), Σάμαρης (58′), Σαβιόλα (88′)

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Ακης Μάντζιος): Κουτσόπουλος, Σαρακατσάνος, Παπαγεωργίου, Ζος, Χρήστου, Ντιόγκο, Τριανταφύλλου (84′ Χασομέρης), Μπαϊκαρά, Κάσες (67′ Ζεκίνια), Τζάνης, Ιγκορ (90’+3′ Ζδράβος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ Γκονζάλεθ): Ρομπέρτο, Παπάζογλου, Παπαδόπουλος, Μανωλάς (75′ Τόρες), Μπονγκ, Εντινγκά, Σάμαρης, Ντομίνγκεζ (46′ Κάμπελ), Βάις (62′ Μασάντο), Φουστέρ, Σαβιόλα.