ΚΡΙΟΣ: Δώστε στο ταίρι σας την ασφάλεια, την προστασία...

Αν μας λέγανε ότι οι συναυλίες της δεν πουλάνε...

Ιουλία Καλλιμάνη: Το διήμερο closing party στο Tokyo μετά από 8 μήνες...

Μετά από 8 ολόκληρους μήνες επιτυχίας, η Ιουλία Καλλιμάνη,...

Μίλησε ο νόμος του ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (με εντυπωσιακό τρόπο και βομβαρδισμό τριπόντων) τη σειρά των τελικών απέναντι στον Παναθηναϊκό

Με εντυπωσιακή εμφάνιση χθες ο Ολυμπιακός έφερε τη σειρά των τελικών της Α1 στο 1-1 επικρατώντας στο ΣΕΦ του Παναθηναϊκού 89-64! Απίστευτοι οι «ερυθρόλευκοι» από τη γραμμή του τρίποντου, εκτέλεσαν τους «πρασίνους» μετρώντας 13 στα 25, χάρη στην εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας στην περιφέρεια. Σπανούλης (12 π.), Περπέρογλου (5 π.), Μάντζαρης (11 π.), Σλούκας (5 π.), Λοτζέσκι (8 π.), Πέτγουεϊ (10 π.) και Πρίντεζης (18 π.) έμοιαζαν με ελεύθερους σκοπευτές, στημένοι σε όλες τις θέσεις του τρίποντου, και σίγουρα ο Φραγκίσκος Αλβέρτης θα πρέπει να βρει λύσεις, εν όψει του τρίτου παιχνιδιού την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ.

Μόνο στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν έξι εύστοχα τρίποντα εκτοξεύοντας τη διαφορά με το φινάλε του 10λέπτου στο +17 (29-12). Εξαιρετικοί ήταν και στην άμυνα, ενώ κατάφεραν να μαζέψουν και επιθετικά ριμπάουντ μετατρέποντας τις δεύτερες επιθέσεις σε επιπλέον πόντους. Στην αντίπερα όχθη, οι επιθετικές επιλογές του Παναθηναϊκού ήταν κάκιστες, με βεβιασμένες επιθέσεις στο τέλος των 24 δευτερολέπτων και αρκετά λάθη.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τους «πρασίνους» να πληρώνουν ξανά τα λάθη τους στην επίθεση (αυτή τη φορά αποδείχθηκαν βιαστικοί σε αρκετές φάσεις), την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να βρίσκουν στόχο από τα 6,75 μ. με τους Πέτγουεϊ και Σπανούλη. Η διαφορά αντί να μαζευτεί ανέβηκε κι άλλο, με το ημίχρονο να κλείνει στο 48-29.

Ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να ανατρέψει την κατάσταση με την έναρξη της τρίτης περιόδου και να ξεκινήσει μια αντεπίθεση, αλλά αδίκως. Οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι απαντήσεις στην επίθεση, με τα τρίποντα να είναι ξανά το δυνατό τους σημείο. Οσο μάλιστα οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να χάνουν τα ριμπάουντ στην άμυνα, τα πράγματα γίνονταν ακόμα πιο δύσκολα. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (+21!), με τον Παναθηναϊκό να παραδίνεται, εν όψει της τελευταίας περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός πρόσφερε και θέαμα σε αρκετές φάσεις, έβαλε την μπάλα και μέσα στο καλάθι με τους ψηλούς του, και το ματς ολοκληρώθηκε με τη διαφορά να τερματίζει στο +25! Οι Μαυροκεφαλίδης (17 π.) και Διαμαντίδης (12 π.) διασώθηκαν από πλευράς Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 29-12, 48-29, 67-46, 89-64.