Πρόβα καλοκαιριού για τα «καυτά» κορίτσια της showbiz, που...

Οσα συνέβησαν μέσα και έξω από το φετινό Met Gala στη Νέα...

«Παρέλαση» με τα γυμνά κορμιά τους έκαναν οι διασημότερες...

Η «επιστροφή» του Μπεργκόλ

Ο Σουηδός επανήλθε στη δράση, σκόραρε, και ο ΠΑΟ επιβλήθηκε του Παναιτωλικού (3-1)

Από τα μεγάφωνα ακούστηκε το όνομα του Μάρκους Μπεργκ. Η Λεωφόρος αυτόματα, έπαψε να είναι «παγωμένη». Σε αποθέωση, ο Σουηδός κατευθύνθηκε στον πάγκο του Παναθηναϊκού χαμογελώντας. Η στιγμή της επιστροφής του είχε φτάσει. Αργότερα, θα έπαιρνε θέση και στην ενδεκάδα, μετά από 66 ημέρες απουσίας. Και θα σκόραρε. Ενα υπέροχο γκολ (πλασέ έξω από την περιοχή, μετά από τακουνάκι του Μπαϊράμι) που το πανηγύρισε με συμπαίκτες και φιλάθλους. Γκολ-δείγμα της κλάσης του Σουηδού.

Στον πάγκο

Με τον Αναστασίου κανονικά στον πάγκο (η ποινή του θα μετρήσει από την Κυριακή) ξεκίνησε το ματς με τον Παναιτωλικό η «πράσινη» ομάδα, σκοράροντας στο β’ ημίχρονο (3-1).

Στο 50ό λεπτό ο Δώνης πάσαρε στον Κλωναρίδη, που, αφού άλλαξε με τον Πέτριτς, «εκτέλεσε» τον Στεφανάκο. Οκτώ λεπτά μετά, ο Πέτριτς έδωσε στον Μπαϊράμι κι αυτός στον Μπούι, που, με συρτό σουτ, σημείωσε το πρώτο του γκολ (ενδιάμεσα μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία από τον Πέτριτς προκάλεσε τον εκνευρισμό στην εξέδρα). Η ομάδα του Μάκη Χάβου μπήκε ξανά στο ματς με το γκολ του Κουτρουμάνου στο 62′ (εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας, αλλά ξεκίνησε από θέση οφσάιντ), ενώ ο Χουχούμης, τέσσερα λεπτά μετά, με προβολή, σταμάτησε τον Αλβες, που έβγαινε απέναντι στον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού.
Στο 76′ η είσοδος του Μπεργκ υποχρέωσε τον κόσμο να ξεσηκωθεί χειροκροτώντας για τον Σουηδό, που δεν άργησε να πάρει πρωταγωνιστικό ρόλο. Ο Κούσας μάρκαρε σκληρά τον Μάρκους, παίρνοντας την κίτρινη, κάτι είπε στον διαιτητή και είδε την κόκκινη. Για να γοητεύσει το κοινό ο Μπεργκ στο 84′, με το υπέροχο τέρμα του…

Ευκαιρία

Μεγάλες φάσεις έγιναν στο πρώτο ημίχρονο και από τις δύο πλευρές. Στο 33′ ο Ρισβάνης, με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στην οριζόντια δοκό (μετά από κόρνερ του Χουχούμη). Στο τρίλεπτο 40′-42′ ο Παναιτωλικός είχε δύο τεράστιες ευκαιρίες. Στην πρώτη, ο Κάπελ, στο τετ-α-τετ με τον Κοτσόλη πλάσαρε, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού, που έσωσε και στη δεύτερη φάση της ομάδας του Αγρινίου (ο Παπουτσογιαννόπουλος έπιασε το πλασέ στην κίνηση, ο Κοτσόλης απέκρουσε με το πόδι, και στη συνέχεια μπλόκαρε προ του Αλβες).

Στο 45′ ο Πέτριτς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Στεφανάκο, που έδιωξε εντυπωσιακά στην εκτέλεση φάουλ του Κροάτη.
Κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Δασκαλόπουλο σε Μύγα, Κουτρουμάνο, Μπούρμπο, Κοτσόλη (κόκκινη στον Κούσα).

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Ρισβάνης (76′ Τριανταφυλλόπουλος), Μέντες, Μπούρμπος, Χουχούμης, Λαγός, Δώνης, Μπούι, Μπαϊράμι, Πέτριτς (76′ Μπεργκ), Κλωναρίδης (84′ Καρέλης).

Παναιτωλικός: Στεφανάκος, Κουτρουμάνος, Κούσας, Κόρμπος (71′ Μορένο), Αλβες, Κάπελ, Καλογέρης, Μύγας (46′ Γόδοϊ), Εντζεγκέλε, Παπουτσογιαννόπουλος, Βασιλείου (60′ Μαρτίνες).