Αυστραλία: Ψάρι «λαχνός» αξίας 930.000 ευρώ

Η Σκορδά δεν βλέπει… μέλλον στον Σκάι

Η Σκορδά είναι το πρόσωπο που συγκεντρώνει το μεγαλύτερο...

Εκανε… περίπατο

Με δύο γκολ και μισή ώρα πίεση ο Ολυμπιακός πήρε άνετα το τρίποντο.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την ευρωπαϊκή νίκη-πρόκριση επί της Αντερλεχτ ο Ολυμπιακός προσγειώθηκε επιτυχώς στον Αρη. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το πόδι στο γκάζι για μισή ώρα και αυτό έφτανε για να τους χαρίσει τη 14η νίκη (0-2) στο φετινό πρωτάθλημα.

Με το χθεσινό τρίποντο στο «Κ. Βικελίδης» άνοιξαν πάλι τη διαφορά στους οκτώ βαθμούς από τον δεύτερο ΠΑΟΚ (άρα στέφθηκαν και πρωταθλητές χειμώνα δύο αγωνιστικές πριν από τη στροφή του πρώτου γύρου), ενώ ισοφάρισαν το μεγάλο ρεκόρ της ομάδας του Γουλανδρή, με τα 29 παιχνίδια χωρίς ήττα εκτός έδρας, που κρατούσε από το 1974!

Οι «κίτρινοι» καίγονταν για βαθμούς και περίμεναν ίσως ότι θα βρουν την ομάδα του Μίτσελ να κάθεται πάνω στις δάφνες του Τσάμπιονς Λιγκ. Ωστόσο από το πρώτο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους να σκεφτούν ότι μπορούν να πάρουν κάτι από το ματς. Με πρωταγωνιστή τον Βάις δημιούργησαν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα και πήραν από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ.

Μόλις στο 6′ ο Σλοβάκος έβγαλε την ασίστ στον Ντομίνγκεζ και ο Αργεντινός «νίκησε» με διαγώνιο σουτ τον Διούδη. Στο 27′ ο Βάις έκανε ατομική ενέργεια από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και με συρτό σουτ έγραψε το 0-2. Οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν στο πρώτο 45λεπτο. Στο 17′ ζήτησαν πέναλτι, όταν ο Σάμαρης πέρασε το χέρι στον ώμο του Τάτου, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και έπεσε στο χορτάρι. Ο Παππάς είπε «παίζετε», ενώ στο επόμενο λεπτό χαρίστηκε (του έδειξε κίτρινη κάρτα αντί κόκκινη) στον Οικονομόπουλο, σε σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ολαϊτάν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε. Οι Πειραιώτες κατέβασαν ταχύτητα και ο Αρης προσπάθησε να γίνει πιεστικός. Ωστόσο η πρώτη ευκαιρία ήρθε από το πλασέ του Βάις στο 60′, που το απέκρουσε ο Διούδης. Λίγο πριν από το τέλος ο Μίτσελ έδωσε την ευκαιρία στον Ιμπαγάσα να κάνει τη δεύτερη συμμετοχή του φέτος στο πρωτάθλημα (ο Αργεντινός είχε παίξει και στον αγώνα με τον Λεβαδειακό). Στο 88′ ο Σαβιόλα βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Διούδη, αλλά ο γκολκίπερ του Αρη εξουδετέρωσε το πλασέ του Αργεντινού.

Σκόρερ: Ντομίνγκεζ (6′), Βάις (27′)

ΑΡΗΣ (Ζόραν Μιλίνκοβιτς): Διούδης, Κύργιας, Καραγκούνης, Μαργαρίτης, Ελσνερ, Οικονομόπουλος (78′ Κοτσαρίδης), Σταυρόπουλος (63′ Σουνάς), Νταμαρλής, Μανιάς, Αγκάνθο (73′ Τσουκάνης), Τάτος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Τόρες, Χολέμπας, Παπαδόπουλος, Σιόβας, Σάμαρης, Μασάντο, Κάμπελ (65′ Εντινγκά), Βάις (77′ Σαβιόλα), Ντομίνγκεζ (84′ Ιμπαγάσα), Ολαϊτάν.

{{-PCOUNT-}}4{{-PCOUNT-}}

«TV Queen»: Το νέο ξινό φρούτο που σερβίρει στο Open ο Νίκος Κοκλώνης

Aυτό το ριάλιτι δίχως άλλο μόνο ο... Μένιος Φουρθιώτης...

«Ο Παράδεισος των κυριών»: Ο Ιωσήφ αντικρίζει πρώτη φορά τον Σίμο

Στο αποψινό επεισόδιο της σειράς «Ο παράδεισος των κυριών»...

Οσα θαυμαστά συμβαίνουν στο δωμάτιο του Δημήτρη Κόκοτα στο «Γεννηματάς»

Αχτίδες «αναστάσιμου φωτός» έχουν αρχίσει να πλημμυρίζουν εδώ και...

Απόπειρα δολοφονίας αρχινονού έξω από την πίστα της Λιόλιου

Σε διαρκή πόλεμο για την ηγεμονία της νύχτας βρίσκεται...

Εξιχνιάστηκε η δολοφονία του συνταξιούχου στη Σάμο!

Επειτα από σχεδόν 21 μήνες εξιχνιάστηκε από την Αστυνομία...

Απατημένος μεγαλογιατρός τσάκωσε την άπιστη σύζυγό του με κυβερνητικό

Ο πολύπαθος χώρος της υγείας δεν συνταράσσεται μόνο από...

«Τρέλανε» τη Σολωμού η Τζολί

Μπροστά στην Αντζελίνα Τζολί ούτε η Μαρία Σολωμού μένει...

Εκτός «Super Κατερίνα» ο Μικρούτσικος μετά τη νέα επίθεση στην Κατερίνα Καινούργιου

Το χρονικό ενός προαναγγελθέντος διαζυγίου! Παρελθόν φαίνεται πως αποτελεί...