«Ο Παράδεισος των κυριών»: Ο Ρένος αρνείται να αποκαλύψει στον Σίμο που...

Τη περιβόητη συνέντευξη του Νίκου Καρβέλα στη Νίκη Λυμπεράκη...

«Σασμός»: Βασιλική και Μαθιός ζουν με την απειλή της αποκάλυψης της αλήθειας...

Όσα θα δούμε στο αποψινό επεισόδιο του «Σασμού».Η Εύα...

Μπαμ στην TV με τη Μαρίνα του «Σκορπιού» και την Πέπη Τσεσμελή

Ολη η αλήθεια για την απολυμένη εργαζόμενη του music...

Οι «μαχαιριές» από τον Σπάθα

Λεπτό προς λεπτό τα λάθη του διεθνούς ρέφερι (και των βοηθών) στο ματς της Τρίπολης

«Hμασταν προετοιμασμένοι αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό». Μία από τις πιο χαρακτηριστικές ατάκες παικτών του Αστέρα για τη διαιτησία του Σπάθα, με τον Στάικο Βεργέτη να επισημαίνει πόσο δυσκολεύτηκε να ηρεμήσει τους ποδοσφαιριστές του στο ημίχρονο…

Ποια ήταν όμως τα σφάλματα του Σπάθα (και των βοηθών) που εξόργισαν τον φίλαθλο κόσμο – ακόμη και φίλους του Ολυμπιακού; Πάρα πολλά. Και δεν ήταν μόνο τα ανύπαρκτα οφσάιντ που υπέδειξαν οι -τρόπος του λέγειν- «βοηθοί», στερώντας τους γηπεδούχους την επιτυχία. Αλλά και τα φάουλ που σφύριζε σωρηδόν ο Σπάθας από το ξεκίνημα του ματς: στο 25ο λεπτό ήταν 7-1 υπέρ του Ολυμπιακού, στο ημίχρονο 15-1 (τελικό: 2 υπέρ του Αστέρα, 22 για τον Ολυμπιακό) και, βεβαίως, η αποβολή του Αργεντινού μέσου της ομάδας της Τρίπολης (στο 43′), που δεν έκανε τίποτα.

Επιλέγουμε, απλά, κάποια από τα σφυρίγματα του Σπάθα:
*5′: Μπαλιά του Ρόλε για τον Μάσα, ο οποίος έβγαινε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού. Οφσάιντ από τον βοηθό Κοντιζά.
*15′: Ο Μουνάφο, με μακρινή μπαλιά, προσπάθησε να βρει τον Μάσα. Υποδείχτηκε ξανά οφσάιντ.
*35′: Οφσάϊντ ο Πάρα που, φυσικά, καλυπτόταν.
*43′: Κόκκινη κάρτα (2η κίτρινη) στον Μάσα για «θέατρο» (την πρώτη κάρτα -«τραβηγμένη»- την είχε δεχτεί για διαμαρτυρία στο 15′), ενώ ο παίκτης κατέβαλε προσπάθεια να σηκωθεί (είχε γλιστρήσει) και να συνεχίσει το παιχνίδι.
*66′: Οφσάιντ ο Λουί από τον άλλο βοηθό (Σωτηρόπουλο), που… ανέλαβε δράση.
*90′: Στην αντεπίθεση ο Μπαντιμπανγκά από κανονικότατη θέση, νέα εφεύρεση του βοηθού.